biuro
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że w Polsce pracuje już ponad 2 miliony Ukraińców? Oczywiście, obywatele Ukrainy nie są jedynymi cudzoziemcami, którzy szukają zatrudnienia w naszym kraju, ale z całą pewnością jest to najbardziej liczna grupa obcokrajowców.

Dlaczego Ukraińcy pracują w Polsce?

Głównym powodem przyjazdu do Polski w celach zarobkowych, jest oczywiście nieciekawa sytuacja zbrojna na Ukrainie. Nie da się też ukryć, że za wschodnią granicą zarabia się znacznie mniej niż u nas, a comiesięczne wynagrodzenie nie zawsze wystarcza na godziwe życie. Ponadto, polski rząd mając na uwadze zły stan ukraińskiej gospodarki, ułatwił Ukraińcom legalny pobyt oraz podejmowanie legalnej pracy na terenie Polski. Dzięki temu fakt, że Ukraina nie znajduje się w Unii Europejskiej, wcale nie przeszkadza, by obywatele tego kraju mogli u nas pracować.

Polscy pracodawcy o Ukraińcach

Okazuje się, że zatrudnienie pracowników z Ukrainy cieszy się ogromnym powodzeniem. Pamiętajmy, że w Polsce wciąż jest deficyt, jeśli weźmiemy pod uwagę kandydatów na określone stanowiska pracy. Od kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej ogrom naszych rodaków wyjechało na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia i ani myślą wracać do ojczyzny. „Dziurę”, jaką pozostawili na krajowym rynku zatrudnienia, mogą łatać właśnie obywatele Ukrainy.

Sami pracodawcy uznają Ukraińców za pracowników sumiennych, rzetelnych, nieroszczeniowych. Nawet 60% polskich właścicieli firm przyznaje, że może dać Ukraińcom podwyżki, oby tylko nadal chcieli wykonywać swoje obowiązki. O ile jeszcze do niedawna obywatele Ukrainy pobierali rzeczywiście znacznie niższe wynagrodzenie, aniżeli Polacy na tym samym stanowisku, tak dzisiaj wysokość zarobków jest już równa. Nie ma jednak wątpliwości, że polskie przedsiębiorstwa dzięki zatrudnianiu Ukraińców mogą nie tylko funkcjonować, ale i prężnie się rozwijać.

pracownik na budowie
fot. Pixabay.com

Jak znaleźć Ukraińców do pracy?

Co ciekawe, chociaż do naszego kraju przyjechało w celach zarobkowych bardzo dużo obywateli Ukrainy, to jednak polskim pracodawcom wcale nie jest łatwo ich znaleźć, by zaproponować zatrudnienie. Sami obcokrajowcy, którzy nie znają jeszcze naszego rynku pracy i przeszkodą jest bariera językowa, nie zawsze odpowiadają na oferty pracy zamieszczane na portalach internetowych czy w prasie. Co więcej, pracodawca może potrzebować co najmniej kilku pracowników z Ukrainy, nierzadko oferuje pracę tymczasową przy konkretnych zleceniach albo pracę sezonową. Co więcej, pracodawca może potrzebować co najmniej kilku pracowników z Ukrainy, nierzadko oferuje pracę tymczasową przy konkretnych zleceniach albo pracę sezonową.

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do podmiotu, który pośredniczy w takim zatrudnianiu. To agencja pracy, dla której wynajem pracowników jest istotą działania.

pracownicy biurowi
fot. Pixabay.com

Agencja pośrednictwa pracy – jak podjąć współpracę?

Osoby, które chcą otrzymać szybko pracę, powinny zgłosić swoją kandydaturę, wypełniając konkretny formularz. W nim wskazuje się posiadane wykształcenie, umiejętności, kwalifikacje zawodowe i kompetencje. Dzięki temu w bazie pracowników każdy kandydat przypisany zostaje do konkretnej branży, co ułatwia przydzielanie zatrudnienia.

Agencja pośrednictwa pracy zajmuje się najczęściej poszukiwaniem ofert pracy albo samych pracowników do zatrudnienia w systemie, jakim jest praca tymczasowa albo praca sezonowa. Przeważnie obowiązki zawodowe są łatwe, wystarczy krótkie przeszkolenie pracownika. Prym wiedzie branża budowlana, produkcja i przemysł, jest to praca fizyczna.

Ogromną zaletą w przypadku zatrudniania cudzoziemców jest to, że agencja pośrednicząca zajmuje się nie tylko doborem pracowników. W zakres jej obowiązków wchodzą też rozliczenia księgowe, płacowe i wszelkie kwestie kadrowe. Agencja pracy załatwia legalny pobyt w Polsce czy pozwolenie na pracę, a sami pracownicy mogą liczyć na zakwaterowanie czy dowód w miejsce pracy. To ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę potrzeby Ukraińców, którzy potrzebują pomocy, by odnaleźć się w nowej, polskiej rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here