firma
fot. Pixabay.com

Chociaż w Polsce nadal brakuje pracowników, to jednak szukanie odpowiedniego zatrudnienia wcale nie jest takie proste. To zresztą dlatego coraz częściej potencjalni pracownicy korzystają z usług profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy. Agencja pracy jest wsparciem nie tylko dla naszych rodaków. Okazuje się, że powszechnie z jej usług korzystają też cudzoziemcy. Jak działa agencja pośrednictwa pracy i czy warto podjąć z nią współpracę? Szczegóły poznasz poniżej.

Agencja pośrednictwa pracy – istota funkcjonowania

Agencja pośredniczy w poszukiwaniu zatrudnienia wedle konkretnych kwalifikacji, kompetencji, doświadczenia czy preferencji potencjalnego pracownika. Okazuje się jednak, że zakres jej działania jest znacznie szerszy. Agencja pracy czuwa nad stosowaniem wszelkich prawidłowości zatrudniania. Jest gwarantem utrzymania optymalnych warunków pracy, zabezpiecza interesy pracownika w kwestii wypłaty wynagrodzenia, nierzadko załatwia transport, a nawet nocleg.

Nie da się ukryć, że z agencji pracy bardzo często korzystają pracodawcy, którzy oferują pracę sezonową. Wtedy wynajem pracowników jest jedynie cykliczny, najlepiej więc oddelegować poszukiwanie personelu zewnętrznym podmiotom.

sprzet biurowy
fot. Pixabay.com

Agencja pracy – zalety dla pracownika

Potencjalny pracownik, który figuruje w bazie agencji pracy, nie musi samodzielnie szukać zatrudnienia. Ma też pewność zleceń. To agencja pracy porozumiewa się i negocjuje warunki zatrudnienia z pracodawcą i czuwa nad prawidłowymi warunkami w miejscu pracy. Dzięki współpracy z agencją pracy, pracownik na pewność wypłaty wynagrodzenia, legalnej pracy, ubezpieczenia. To tak ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy chociażby cudzoziemców, którzy nie znają zasad panujących na polskim rynku i nadal nader często są wykorzystywani.

Agencja pośrednictwa pracy – korzyści dla pracodawcy

Pozyskanie odpowiednich pracowników na konkretne stanowisko. Brak konieczności przeprowadzania rekrutacji, oszczędność czasu i pieniędzy. Do tego brak konieczności prowadzenia księgowości, kwestii kadrowych i płacowych – tym wszystkim zajmuje się agencja pracy. Wystarczy, że pracodawca zgłosi swoje zapotrzebowanie na konkretnych pracowników, by szybko uzyskać propozycje kandydatów. Pamiętajmy, że coraz częściej nie są to tylko pracownicy fizyczni bez kwalifikacji, ale i specjaliści z konkretnym fachem.

Agencja pracy – kto korzysta z jej usług?

Agencja pośrednictwa zatrudnienia współpracuje zarówno z osobami, które poszukują pracy, jak i podmiotami, które tę pracę oferują. Niektóre agencje specjalizują się w konkretnych branżach. W ostatnim czasie powstało mnóstwo takich, których istotą działania jest pośrednictwo w zatrudnianiu cudzoziemców, przede wszystkim to pracownicy z Ukrainy. Na polskim rynku działają też agencje pracy, które funkcjonują na rynku międzynarodowym. Dzięki nim udaje się znaleźć pracę Polakom, którzy planują wyjechać poza granice naszego kraju, by na obczyźnie zdobywać zawodowe doświadczenie.

dlonie
fot. Pixabay.com

Jak znaleźć dobrą agencję pracy?

Popularność w zakresie pośrednictwa pracy sprawiła, że na polskim rynku dosłownie jak „grzyby po deszczu” zaczęły powstawać kolejne agencje pracy. To oczywiście pozytywna informacja, ale należy skupić swoją uwagę na wybór naprawdę rzetelnego podmiotu. To dlatego, że niektóre agencje niestety nie wykazują dobrej jakości świadczonych usług. Te najlepsze agencje pracy posiadają konieczne pozwolenia i certyfikaty. Należy brać pod uwagę doświadczenie funkcjonowania na rynku, renomę i opinie o danej agencji ze strony pracowników, którzy już korzystali z jej pośrednictwa w zakresie poszukiwania pracy. Nadal zdarzają się sytuacje wykorzystywania pracowników i oferowania im nieodpowiednich warunków zatrudnienia czy też zaniżania wynagrodzenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here