gotowka
fot. Pixabay.com

Chociaż Polacy wykazują coraz większą świadomość w zakresie współpracy z bankami, to nadal źle wybierają kredyty gotówkowe. Okazuje się, że nie biorą pod uwagę wszystkich niezbędnych czynników, przez co tego rodzaju zobowiązanie nie zostaje dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Wiadomo na pewno, że kredyt gotówkowy ma być jak najtańszy, więc istotny jest wskaźnik RRSO. Nadal wielu potencjalnych kredytobiorców go pomija podczas weryfikacji różnych propozycji kredytowych. Warto wiedzieć o nim więcej.

Wskaźnik RRSO – co to jest?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa bankowego, każda reklama oferty kredytowej bez względu na rodzaj zobowiązania, musi zawierać informację o wskaźniku RRSO. Banki muszą podawać dane, dzięki którym przyszły klient jest w stanie wyliczyć samodzielnie opłacalność współpracy z daną instytucją bankową.

Wiadomo na pewno, że podawany wskaźnik RRSO jest przykładowy, ogólny, szacowany, ale daje szansę na prognozowanie opłacalności finansowej zaciągnięcia danego kredytu. Wszystko dlatego, że kredyt gotówkowy musi być dzisiaj elastyczny. Co to właściwie oznacza? To klient dopasowuje go do własnych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości spłaty. Sam bank weryfikuje zaś zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy i udziela kredyt bankowy tylko tym, którzy są w pełni wiarygodni i wypłacalni. Na podstawie zdolności kredytowej wystawiana jest także konkretna oferta bankowa i indywidualne zapisy w umowie. Musimy wiedzieć, że warunki kredytów gotówkowych są różne, zmieniają się też diametralnie w zależności od bieżącej sytuacji na rynku usług finansowych.

Sam wskaźnik RRSO jest głównym czynnikiem, zgodnie z którym potencjalny klient powinien podejmować decyzję o rozpoczęciu współpracy z daną instytucją bankową. To właśnie on mówi o całkowitych kosztach, a więc opłatach, jakie przez cały okres współpracy będzie musiał ponieść kredytobiorca.

Najczęściej przyszli klienci banków patrzą tylko na kredyt gotówkowy na dowolny cel czy kredyt celowy pod kątem oprocentowania, wysokości comiesięcznych rat czy okresu trwania umowy kredytowej. To zbyt mało. Konieczny jest wskaźnik RRSO, bo ten mówi o wszystkich kosztach, jakie wchodzą w skład comiesięcznej raty albo jakie musi ponieść klient już na początku współpracy albo w trakcie. Mowa chociażby o prowizji za udzielenie kredytu, ubezpieczeniu, odsetkach za zwłokę w spłacie, prowizji za wcześniejszą spłatę czy założeniu i prowadzeniu płatnego rachunku do obsługi zobowiązania. Dopiero wtedy udaje się wyliczyć rzeczywistą opłacalność finansową zobowiązania kredytowego.

podanie reki
fot. Pixabay.com

Jak obliczyć wskaźnik RRSO?

Czy można samodzielnie wyliczyć RRSO i złożyć wniosek o kredyt bankowy tylko w tych bankach, które pod względem finansów oferują najlepsze warunki? Oczywiście, że tak i na dodatek udaje się to zrobić dosłownie w kilka chwil. Wystarczy kalkulator kredytowy, jaki znajdziemy bezpłatnie w sieci. To narzędzie pozwala oszacować całkowite koszty poprzez wpisanie poszczególnych wartości w konkretne rubryki. Co więcej, kalkulator kredytów wyliczy też naszą zdolność kredytową, a więc wskaże, czy w ogóle mamy szansę na współpracę z instytucją bankową.

cegly i pieniadze
fot. Pixabay.com

Jak wybrać kredyt z najniższym RRSO?

Czy wiesz, że coraz więcej polskich kredytobiorców już nie patrzy tylko na najniższe koszty kredytowe? Wskaźnik RRSO nadal pozostaje priorytetem, ale znaczenie ma też jakość obsługi klienta, możliwość brania kredytu przez internet czy też szansa na dobierania dodatkowych produktów na atrakcyjnych warunkach. Liczą się też warunki ubiegania o kredyt gotówkowy oraz zasady wyliczania zdolności kredytowej. Pamiętajmy, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową. Z pomocą przychodzi ranking kredytowy, który zestawia najważniejsze czynniki, które świadczą zarówno o opłacalności, jak i ogólnej atrakcyjności wybranych zobowiązań. Dzięki temu można wybrać kredyt bankowy „szyty na miarę”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here