praca zespolowa
fot. Pixabay.com

Polska gospodarka przeżywa wzmożony rozwój, dlatego też coraz więcej cudzoziemców szuka u nas zatrudnienia. Ogromną zaletą jest niskie bezrobocie i wciąż czekające na potencjalnych pracowników stanowiska pracy. Okazuje się, że po czasach, w których Polacy tłumnie wyjechali z naszego kraju na Zachód, nadal brakuje osób, które chciałyby wykonywać zawodowe obowiązki na konkretnych stanowiskach. Lukę łatają nierzadko właśnie pracownicy zza granicy.

Pracownicy ze Wschodu

Nie ma wątpliwości, że najbardziej liczną grupą cudzoziemców, jacy przybywają do Polski w celach zarobkowych, są Ukraińcy. Polski rząd już kilka lat temu wprowadził znaczne ułatwienia, dzięki czemu, pomimo iż Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jej mieszkańcy otrzymują u nas legalny pobyt i pozwolenie na legalną pracę przy minimum formalności.

Jak potwierdzają sami Ukraińcy, praca w Polsce pozwala osiągać im dobre warunki zatrudnienia i to patrząc już nie tylko na wysokość wynagrodzenia. Zarobki mają oczywiście duże znaczenie, bo przecież pensje są u nas nawet kilkakrotnie wyższe. Praca za granicą dla Ukraińców nie jest żadną przeszkodą, dla wielu jest to wręcz „ostatnia deska ratunku”. Przypomnijmy, że na Wschodzie nadal trwa niekorzystna sytuacja zbrojna.

Pracownicy ze Wschodu są w stanie utrzymać się w naszym kraju i jeszcze wspierać finansowo rodzinę, która pozostała w ich ojczyźnie. Warto jednak uwzględnić, że większość zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy, zamierza pozostać u nas na stałe i ściągnąć tutaj swoje rodziny.

praca biurowa
fot. Pixabay.com

Na jaką pracę mogą liczyć Ukraińcy w Polsce?

To fakt, że praca za granicą dla Ukraińców, w tym przypadku w Polsce, najczęściej wiąże się z wykonywaniem fizycznych obowiązków zawodowych. To stanowiska, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji i najczęściej do realizacji pracy wystarcza krótkie szkolenie. Pracownicy z Ukrainy zatrudniani zostają w budowlance, handlu, gastronomii czy turystyce.

Należy jednak uwzględnić, że do Polski przybywa coraz więcej obywateli Ukrainy z konkretnym fachem czy wykształceniem. Jak potwierdza niejedna agencja pośrednictwa pracy, coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy decyduje się właśnie u nas zdobywać wykształcenie wyższe albo zawodowe kwalifikacje, by móc podejmować lepiej płatną pracę, także tę umysłową.

Nie ma jednak ryzyka, że Ukraińcy zabiorą pracę Polakom. Mnogość ofert zatrudnienia pozwala znaleźć źródło generowania zarobków wszystkim. Nadal statystyki wskazują, że w licznych branżach chętnych do pracy jest zbyt mało.

praca przy komputerze
fot. Pixabay.com

Praca dla Ukraińców – jak ją znaleźć?

Dokładnie tak samo, jak zatrudnienie za granicą znajdują Polacy, którzy poza ojczyzną poszukują lepszych warunków wykonywania zawodowych obowiązków, tak samo pracy szukają Ukraińcy. Najczęściej podmiotem, który wspiera w szukaniu ofert oraz utrzymania pracy pozostaje agencja pracy. Ta jest pośrednikiem, który czuwa nad realizacją ustalonych warunków oraz otrzymywania wynagrodzenia. Wynajem pracowników przez agencję pośrednictwa pracy pozwala również na dodatkowe bonusy, na jakie mogą liczyć pracownicy zarabiający poza swoją ojczyzną. Można tutaj mówić o zakwaterowaniu czy dowodzie w miejsce wykonywania zawodowych obowiązków. W Przypadku Ukraińców, to również agencja pracy czuwa nad legalnym pobytem i legalnym pozwoleniem na pracę, co znacznie ułatwia proces rekrutacji pracodawcom.

Nie da się ukryć, że agencja pracy oferuje liczne korzyści dla pracownika oraz pracodawcy. Pracownik utrzymuje ciągłość zleceń, nawet jeśli jego zajęciem jest praca tymczasowa, sezonowa. Nie musi samodzielnie wysyłać CV, to agencja dopasowuje oferty do jego indywidualnych kwalifikacji i potrzeb. Pracownik zdobywa też większe doświadczenie, przyjmując różnego rodzaju zatrudnienie, a przede wszystkim ma gwarancję utrzymania dobrych warunków pracy i otrzymywania terminowego wynagrodzenia. Dla samych Ukraińców współpraca z agencją pracy jest podstawą, by odnaleźć się na polskim rynku pracy, przynajmniej na początku, kiedy jeszcze nie zna naszych realiów, a ograniczeniem pozostaje bariera językowa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here