kolorowi ludzie
fot. Pixabay.com

Samo wynagrodzenie w postaci comiesięcznej pensji, już dawno przestało wystarczać współczesnym pracownikom. Czy wiesz, że aż połowa polskich przedsiębiorstw oferuje dzisiaj swojemu personelowi dodatkowe bonusy? Okazuje się również, że nawet kilka razy więcej CV jest składanych właśnie do tych miejsc zatrudnienia, w których dba się o zadowolenie pracowników. Na jakie dodatki najbardziej liczą zatrudnieni? Co ma dla nich największe znaczenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego dodatkowe bonusy są tak ważne?

Podstawowe wynagrodzenie i autorytarny styl zarządzania pracownikami, już dawno jest passe. Dzisiaj liczy się nastawienie na potrzeby pracowników, co przekłada się na ich zaangażowanie i zmotywowanie. Już dawno udowodniono zresztą, że zadowolony pracownik jest znacznie bardziej wydajny i efektywny, co przekłada się przecież na możliwości rozwoju firmy oraz generowanie wyższych zysków.

Dodatki sprawiają, że pracownik czuje się dowartościowany, pewny siebie, jest ambitny, stara się, by zawodowe obowiązków, jakie realizuje, były spełniane na najwyższym poziomie. Dobry pracownik jest też lojalny, znaczenie ma też wewnętrzny PR, który wpływa na wizerunek firmy na zewnątrz. Dobre opinie o przedsiębiorstwie sprawiają, że firma może liczyć na CV od wykwalifikowanych, jakościowych pracowników.

Eksperci potwierdzają również, że szukanie pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach, które stawiają na dobro pracownika, atmosferę w pracy i zwracają uwagę na potrzeby zatrudnionych, jest dzisiaj standardem. Wszystko dlatego, że poznaliśmy standardy pracy poza granicami naszego kraju i dokładnie na takie chcemy liczyć w ojczyźnie. Europejskie warunki pracy, zgodnie z którymi szanuje się potrzeby zatrudnionego personelu, mają być standardem, jeśli tylko ma nie dochodzić do zjawiska, jakim jest wypalenie zawodowe. Czy wiesz, że nawet 80% pracowników takie pojawia się po 3 latach zatrudnienia na tym samym stanowisku? Dodatkowe bonusy sprawiają zaś, że firma może liczyć na zaangażowanie i wysoką jakość pracy zatrudnionego przez długi czas.

kobieta w pracy
fot. Pixabay.com

Na jakie dodatkowe bonusy liczy potencjalny pracownik?

Wymagania pracowników są indywidualne i zależą od preferencji każdego zatrudnionego. Standardy mogą być również typowe dla danej branży czy sektora rynku. Można jednak mówić o dodatkach, z których każdy pracownik jest zadowolony, a takie zawsze wpływają pozytywnie na jakość realizowanych obowiązków.

Sama agencja pośrednictwa pracy potwierdza, że większość kandydatów, którzy składają CV w ramach chęci podjęcia zatrudnienia, w kwestionariuszu zaznacza co najmniej kilka bonusów. Podstawą jest oczywiście wysokie wynagrodzenia, ale nie mniej ważne są premie cykliczne i te uznaniowe. Doceniane są także bony zakupowe i vouchery, pakiety medyczne i abonamenty sportowe.

Już ponad połowa polskich przedsiębiorstw stawia także na rozwój swoich pracowników. Organizowane są więc spotkania i wyjazdy integracyjne, dzięki którym w miejscu pracy panuje korzystna atmosfera i eliminowany jest tzw. wyścig szczurów. Nie rzadziej firma stawia na szkolenia swojego personelu. To dobra opcja, by zdobyć kolejne umiejętności i wiedzę, zwiększać swoje kwalifikacje i zawodowe kompetencje. Szkolenia online czy te w formie standardowej są wielką korzyścią dla zatrudnionego. Uczestnictwo w nich „na własną rękę”, to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że pracownicy liczą na organizację takich kursów przez pracodawcę. Dzięki szkoleniom wzrasta pozycja zawodowa zatrudnionego na rynku pracy, co ma znaczenie w momencie poszukiwania nowych ofert zatrudnienia.

praca biurowa
fot. Pixabay.com

Pracodawcy powinni zwracać uwagę na potrzeby pracowników, które wynikają nie tylko z dodatków do wynagrodzenia. Nie mniej ważne są optymalne warunki stworzone w miejscu stanowiska zatrudnienia. Tak samo istotne jest zaplecze socjalne. Coraz więcej firm inwestuje nie tylko w rozwój swojego personelu, ale i ich zdrowie psychiczne. W nowoczesnych siedzibach urządzane są tzw. pokoje rozrywek, w których pracownicy mogą odpoczywać albo oddawać się zespołowym rozrywkom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here