klasa w szkole
fot. Pixabay.com

Chociaż nadal większość studentów pozostaje na utrzymaniu rodziców, to jednak świadomość młodych ludzi w zakresie zdobywania doświadczenia zawodowego rośnie. Okazuje się, że dzisiaj na rynku pracy liczy się już nie tylko wykształcenia, chociaż jest ono oczywiście jak najbardziej ważne, ale priorytetem jest doświadczenie. Co więcej, praca dla studentów jest czynnikiem kluczowym, by móc generować dochody na własne potrzeby, a nierzadko na swoje utrzymanie.

Praca dla studentów

Studenci, którzy podejmują pracę zarobkową, najczęściej szukają ofert, które wiążą się z wykonywaniem prostych obowiązków zawodowych. To nierzadko prace zupełnie niezwiązane z zawodem, jaki zdobywają na uczelniach wyższych. Pamiętajmy jednak, że statystyczny student nie ma czasu, by praca na etat mogła być źródłem jego zarobków. Z reguły jest to praca tymczasowa, na zlecenie albo praca sezonowa w okresie przerwy podczas edukacji na studiach.

Dlaczego studenci podejmują zatrudnienie, które nie wiąże się ze zdobywanymi przez nich kwalifikacjami? Głównie dlatego, że to niewymagające stanowiska pracy są najbardziej elastyczne, a więc z powodzeniem można dopasować je do grafiku zajęć. Co więcej, wymagania pracowników, którzy jednocześnie podejmują jeszcze naukę, nie są zbyt wygórowane. Dotyczy to tak warunków zatrudnienia, jak i wynagrodzenia.

Sami pracodawcy nie oferują studentom dobrych stanowisk, właśnie przez brak dyspozycyjności, a przede wszystkim przez brak doświadczenia i kompetencji zawodowych. Młodzi rozpoczynają przecież zawodową karierę, a wspinanie się po kolejnych szczeblach zajmie im trochę czasu. To zresztą dlatego już na studiach warto podejmować praktyki i staże kierunkowe, w konkretnym zawodzie. To wtedy jest też czas na szkolenia, w tym szkolenia online, które student może dopasować wedle swojego wolnego czasu czy lokalizacji.

pracownicy biurowi
fot. Pixabay.com

Kariera zawodowa studentów – jak rozpocząć?

Gdzie mogą szukać pracy studenci? Mają do wyboru co najmniej kilka opcji i z powodzeniem mogą z nich korzystać jednocześnie, zwiększając tym samym szansę na zdobycie zatrudnienia.

Jak potwierdza agencja pośrednictwa pracy, coraz więcej składanych CV pochodzi właśnie od tej najmłodszej grupy zawodowej. Studenci szukają pracy dorywczej, zleceń, które niekoniecznie wiążą się z ich doświadczeniem, ale bezsprzecznie pozwalają zdobywać wynagrodzenie. W agencjach pracy tymczasowej bez problemu właśnie na takie zawodowe wyzwania mogą liczyć.

Nie ma wątpliwości, że zawodowa kariera może być rozpoczęta jeszcze w czasie studiów. To przecież dlatego coraz więcej młodych decyduje się na studia w trybie zaocznym. Te pozwalają na pracę w ciągu dni tygodnia, zaś w weekend podejmowana jest nauka. Nie da się jednak ukryć, że to niezwykle wytężony czas, w trakcie którego nie ma zbyt wielu momentów na odpoczynek.

Student, który chce podjąć pracę jeszcze w czasie nauki, może udać się do tzw. biura karier – praktycznie każda uczelnia wyższa takowe posiada. To ten podmiot stara się znaleźć zatrudnienie tym, którzy tego wymagają i to wedle indywidualnych preferencji.

nauka przed komputerem
fot. Pixabay.com

Studia a własna firma

A może okres studiów jest idealny, by rozpocząć własny biznes, a tuż po skończeniu edukacji rozwinąć zawodowe skrzydła na własnych zasadach? Oczywiście, że tak, a prowadzenie biznesu cieszy się coraz większą popularnością, zaś praca etatowa jest znacznie częściej wypierana. Weźmy pod uwagę, że to właśnie wśród studentów znajdujemy tych najlepszych przedsiębiorców, którzy oferują autorskie startupy. Czy wiesz, że najlepsze pomysły na biznes mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowania? To ogromna pomoc, dzięki której własna firma może już na starcie prężnie się rozwijać.

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, nie ma wątpliwości, że rozpoczęcie kariery zawodowej już na studiach, to najlepsza opcja, by w krótkim czasie ustabilizować własną pozycję na rynku pracy bez względu na branżę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here