cv na komputerze
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że dobre CV to takie, które mieści się na jednej stronie? Okazuje się, że tylko czytelne dokumenty tego rodzaju, mają szansę być zauważalne. Warto pamiętać, że na jedną ofertę pracy przypada od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zgłoszeń CV od potencjalnych pracowników. To dlatego tak ważne jest, by to akurat Twój dokument wyróżniał się na tle konkurencji.

CV – podstawowy element rekrutacji

CV stanowi dzisiaj wizytówkę pracownika. Jest podstawą w procesie rekrutacji. To na podstawie zawartych w nim informacji potencjalny pracodawca decyduje, czy zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Okazuje się, że wybranie CV spośród wielu, to już połowa sukcesu, przecież większość takich dokumentów pozostaje w ogóle bez odpowiedzi.

Dzisiaj najbardziej powszechne są CV w wersji elektronicznej. Bez niego szukanie pracy jest w ogóle niemożliwe. To właśnie CV zawiera przecież informacje o kwalifikacjach i kompetencjach danego pracownika w ramach szukania odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy.

wyniki pracownika
fot. Pixabay.com

Co musi zawierać CV?

Podstawą są oczywiście dane osobowe i kontaktowe. W dalszej części opisuje się zdobyte wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Warto pamiętać, by aplikować tych na te stanowiska pracy, które wiążą się z zawodowymi kompetencjami. Jeśli mechanik składa CV na stanowisko prawnika, raczej nie ma szans, by otrzymał odpowiedź potwierdzającą zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

W dalszej części dokumentu należy wskazać dodatkowe kompetencje, na przykład ukończone szkolenia i kursy czy znajomość języków obcych. Warto napisać kilka odnośników w zakresie własnych zainteresowań i zalet. Potencjalny pracodawca musi wiedzieć, jakie korzyści uzyska poprzez zatrudnienie akurat Ciebie.

Gdzie składać CV?

Najlepiej poprzez aplikacje internetowe, jakie dostępne są na portalach z ofertami pracy. CV można też złożyć w agencji pracy. Każda agencja pośrednictwa pracy przeprowadzi z Tobą dodatkowy wywiad, dzięki któremu z łatwością dopasuje rodzaj zatrudnienia. To z kolei zminimalizuje wypalenie zawodowe, które niestety rozpoznawane jest na krajowym rynku coraz częściej.

Współpraca z agencją pracy jest coraz popularniejszą formą szukania zatrudnienia. Korzystają z niej osoby bezrobotne, szczególnie te poszukujące zatrudnienia na rynku międzynarodowym. Przeciętna agencja zatrudnienia współpracuje też z cudzoziemcami w zakresie oferowania im pracy tymczasowej. Czy wiesz, że w Polsce pracuje już ponad 2 miliony obywateli Ukrainy? Dla nich agencja pracy jest optymalnym sposobem szukania zatrudnienia w obcym kraju, kiedy ograniczeniem staje się bariera językowa.

fot. Pixabay.com

Na co zawracać szczególną uwagę przy tworzeniu CV?

Wspomnieliśmy już, że Twoje CV musi wyróżniać się na tle konkurencji. Możesz korzystać z dostępnych szablonów, natomiast kreatywność i wyobraźnia jest podczas tworzenia tego dokumentu jak najbardziej wskazana. Przede wszystkim CV nie może być standardowe, ale nadal optymalnie czytelne i rzetelne. Warto dołączyć do niego także portfolio.

Dzisiaj coraz powszechniejsze są inne formy CV, aniżeli tylko w postaci standardowego dokumentu. Potencjalni pracownicy nagrywają na przykład prezentacje video albo swoje zawodowe kompetencje pokazują w sposób graficzny.

CV musi być dopasowane do profilu działalności firmy, a informacje w nim zawarte mają dawać pracodawcy pewność w zakresie kompetencji na dane stanowisko. Same oferty pracy powinny być weryfikowane przez pracowników, a CV wysyłane tylko wtedy, gdy warunki zatrudnienia w pełni odpowiadają osobie, która szuka źródła generowania dochodów. Czy wiesz, że do firm, w których stawia się na spełniane potrzeb pracowników, oferuje dodatkowe bonusy i wartości do wynagrodzenia, trafia nawet dwa razy więcej CV, niż do firm, które nie dbają o personel? Wymagania pracowników są dzisiaj tak samo ważne, jak oczekiwania pracodawców.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here