sukces w pracy
fot. Pixabay.com

Skończyłeś studia i właśnie zaczynasz rozglądać się na rynku pracy? A może już pracujesz, ale chcesz rozwijać zawodowe skrzydła, zdobywać nowe umiejętności i doświadczenie? Bez względu na przyczynę chęci zdobycia posady, szukanie pracy może odbywać się przy wykorzystaniu różnych sposobów. Okazuje się, że dzięki niektórym pracę otrzymasz nawet tego samego dnia.

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy

To właśnie agencja pracy rekrutuje, a potem zajmuje się selekcją i dopasowaniem kandydatów na konkretne stanowiska pracy. Dzięki niej szukanie pracy jest bezproblemowe. Kandydat powinien jedynie złożyć CV, powiedzieć o swoich kwalifikacjach, kompetencjach, ale wskazać również preferencje i wymagania dotyczące generowania dochodów. Do agencji zgłaszają się potencjalni pracodawcy z konkretnymi ofertami zatrudnienia, a stworzenie szczegółowego profilu pracowników znacznie ułatwia proces wyboru personelu.

Z usług agencji pracy tymczasowej z powodzeniem korzystać mogą też cudzoziemcy. W Polsce pracuje już ponad 2 miliony Ukraińców. To właśnie pracownicy ze wschodu znajdują pracę właśnie poprzez agencję. Bariera językowa i nieznajomość naszego rynku pracy znacznie ułatwia im znalezienie posady. Na dokładnie takiej samej zasadzie znacznie łatwiej jest znaleźć pracę Polakom, którzy chcą wyjechać w celach zarobkowych poza granice. Niejedna agencja pracy działa na rynku międzynarodowym, a jej pośrednictwo w kwestiach zatrudnienia sprawia, że naszym rodakom nie tylko znacznie łatwiej jest znalezienie zatrudnienia na obczyźnie, ale jest to też najbardziej bezpieczna opcja. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki wykorzystywania siły roboczej czy nieuczciwe praktyki w zakresie wypłaty wynagrodzeń. Agencja pracy czuwa nad wszelkimi prawidłowościami.

Jakie jeszcze korzyści daje współpraca z agencją? Potencjalny pracownik znajduje zatrudnienie szybko, a stanowisko zatrudnienia jest dopasowane do jego indywidualnych kwalifikacji, umiejętności czy wymagań. Praca tymczasowa i kolejne zlecenia pozwalają zaś zdobywać kolejne kompetencje i doświadczenie, dzięki czemu pozycja pracownika na rynku pracy znacznie wzrasta. Taki system zatrudniania minimalizuje też wypalenie zawodowe.

praca biurowa
fot. Pixabay.com

Praca przez internet

O ile jeszcze do niedawna oferty pracy pojawiały się najczęściej w prasie, tak dzisiaj prężnie działają portale internetowe, na których z łatwością udaje się znaleźć konkretne propozycje. Platformy internetowe ułatwiają też proces aplikacji, a CV można składać w wersji elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że na każdą ofertę zatrudnienia, jaka pojawia się w sieci, odpowiada średnio kilkudziesięciu kandydatów, co znacznie zmniejsza szansę przebicia i otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Najlepiej szukać pracy na portalach, które zajmują się pośrednictwem zatrudnienia według branż. To dzięki nim następuje już pierwsza selekcja, zarówno w ramach konkretnych ofert, jak i potencjalnych chętnych do zajęcia określonego stanowiska pracy.

zadowolona kobieta
fot. Pixabay.com

Oferty w Urzędzie Pracy

Powiatowe Urzędy Pracy zostały powołane, by wspierać aktywizację zawodową. To ten podmiot rejestruje bezrobotnych i dopasowuje konkretne oferty zatrudnienia do potencjalnych kandydatów. W każdym Urzędzie Pracy można uzyskać też informacje o stanowiskach pracy, na które poszukiwani są pracownicy w danym regionie. Nierzadko to sam Urząd Pracy zgłasza się do bezrobotnego z propozycją zatrudnienia u danego pracodawcy. Pamiętajmy również, że osoby bezrobotne mogą otrzymać dofinansowanie na własną działalność gospodarczą. Jeśli znalezienie pracy w danej lokalizacji jest trudne, może czas pomyśleć o własnym biznesie?

Skuteczne szukanie pracy zawsze powinno odbywać się poprzez wykorzystywanie różnych źródeł ofert zatrudnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją kandydaturę zgłosić do co najmniej kilku agencji pracy tymczasowej, odpowiadać na oferty pracy poprzez internet czy też liczyć na zatrudnienia za pośrednictwem Urzędu Pracy. Im więcej narzędzi wykorzysta osoba poszukująca zatrudnienia, tym proces ten przebiegnie szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here