pieniadze dolary w gotowce
fot. Pixabay.com

Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową. I chociaż zobowiązania muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa, a nawet normami unijnymi, to zawsze charakteryzują się innymi warunkami. Wpływ na to mają również indywidualne potrzeby, oczekiwania, ale i możliwości spłaty potencjalnego kredytobiorcy. Nie ma wątpliwości, że kredyty bankowe muszą być dzisiaj elastyczne, dosłownie „szyte na miarę”. Jak wybrać to najlepsze finansowe wsparcie? Na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Kredyty bankowe Polaków

Okazuje się, że najlepsze kredyty bankowe, to dla Polaków najtańsze kredyty bankowe. Chociaż nasza świadomość wzrasta, to nadal nie potrafimy dobrze zweryfikować poszczególnych ofert bankowych. Zwracamy uwagę na oprocentowanie, wysokość raty i czas współpracy z instytucją bankową, natomiast to zbyt mało, by móc wybrać ten rzeczywiście najlepszy, najbardziej opłacalny kredyt gotówkowy.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że kredyt na dowolny cel czy też kredyt celowy powinien być dobierany zawsze wedle indywidualnych wymagań. By był opłacalny, uwagę trzeba zwrócić na wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach. Pamiętajmy jednak, że coraz więcej osób patrzy już nie tylko na opłaty. Liczy się forma zaciągania zobowiązania kredytowego, a dzisiaj najbardziej pożądany jest kredyt przez internet, który można utrzymać bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, uwagę zwraca jakość obsługi klienta, możliwość dobierania innych produktów na preferencyjnych warunkach albo też czas na weryfikację klienta i warunki, jakie bank uwzględnia przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każda instytucja bankowa weryfikuje wiarygodność i pełną wypłacalność potencjalnego kredytobiorcy, a dłużnicy czy osoby zarabiające zbyt mało, raczej nie mają szans na współpracę z bankiem. Dla takich pozostaje chwilówka. To szybka pożyczka udzielana nawet w 15 minut, a instytucje pozabankowe sprawdzają jedynie dane z dowodu osobistego.

kalkulator kredytu na dom
fot. Pixabay.com

Jak porównać oferty bankowe?

Jeśli wiemy już, jakie kryteria brać pod uwagę, by cieszyć się współpracą z bankiem na rzeczywiście dogodnych warunkach, warto najpierw określić rodzaj samego zobowiązania, jakie spełni nasze potrzeby. Najczęściej brany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale równie dużą popularnością cieszą się zobowiązania celowe, jak kredyt dla studenta czy kredyt hipoteczny. Każdy taki produkt bankowy charakteryzuje się innymi warunkami, dlatego dobrą opcją jest weryfikacja co najmniej kilku konkurencyjnych względem siebie ofert.

Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe. To zestawienia najczęściej w formie tabeli, dzięki którym udaje się porównać w jednym miejscu i w krótkim czasie co najmniej kilka różnych propozycji instytucji bankowych.

Aby ranking wskazywał rzeczywiście te najlepsze kredyty bankowe, musi być przede wszystkim aktualny. Weźmy pod uwagę, że oferty zmieniają się nawet kilka razy w miesiącu. Co więcej, musi być obiektywny i niezależny, dlatego porównania udostępniane przez banki nie do końca są wiarygodne. Lepiej korzystać z tych, jakie publikowane są na portalach o tematyce finansowej.

oddzial banku
fot. Pixabay.com

Każdy ranking powinien zawierać kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności czynniki danych zobowiązań. Pamiętajmy jednak, że kredyt bankowy musi być „szyty na miarę”, dla każdego kredytobiorcy inne kryteria mogą mieć priorytet.

Oprócz rankingów kredytowych, w celu weryfikacji różnych propozycji banków, sprawdza się także kalkulator kredytów. Ten wyliczy nie tylko całkowite koszty, a więc RRSO, ale także szanse na współpracę z danym bankiem.

Trzeba zaznaczyć, że zarówno ranking kredytowy, jak i kalkulator wskazują jedynie szacowane wartości, a te konkretne klient pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej przez bank. To dlatego, że za każdym razem bierze się pod uwagę jego wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here