drewniany dom i pieniadze
fot. Pixabay.com

Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, przez co oferty kredytów gotówkowych czy celowych, są inne. Istotne są także indywidualne preferencje potencjalnych kredytobiorców, dlatego tak ważna jest współpraca z bankiem na elastycznych, dogodnych warunkach. Na szczęście dzisiaj na rynku usług kredytowych panuje tak duża konkurencja, że to właśnie potencjalni kredytobiorcy dyktują zasady, a kredyt gotówkowy może być wręcz „szyty na miarę”. Sprawdź, jak wybierać zobowiązania kredytowe.

Dobry kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Przede wszystkim na początku należy określić własne potrzeby i oczekiwania. Nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, a każdy potencjalny kredytobiorca ma inne wymagania. Według większości Polaków dobry kredyt gotówkowy jest tani. Okazuje się jednak, że ten najtańszy kredyt bankowy nie jest umiejętnie wybierany. Polacy nadal nie biorą pod uwagę wskaźnika RRSO, za to skupiają się tylko na tym, by kredyt gotówkowy miał niskie oprocentowanie, niskie comiesięczne raty do spłaty i relatywnie długi czas współpracy z bankiem. To zbyt mało, by móc oszacować rzeczywista opłacalność zaciąganego zobowiązania kredytowego, chociaż jak wiadomo, te parametry są na pewno istotne. Liczą się jednak całkowite koszty, jakie klient poniesie w związku ze współpracą z bankiem. To także prowizja za udzielenie kredytu, odsetki karne, koszty ubezpieczenia i prowadzenia konta do obsługi zobowiązania i comiesięcznych płatności rat. Dopiero wtedy można oszacować rzeczywista opłacalność finansową kredytu.

gotowka
fot. Pixabay.com

Co więcej, coraz więcej Polaków zwraca uwagę także na komfort współpracy z bankiem. Liczy się to, by kredyt gotówkowy na dowolny cel albo kredyt celowy mógł być brany przez internet, by również online przebiegała całościowa obsługa klienta. Kredytobiorcy chcą mieć możliwość negocjacji warunków oraz ich renegocjacji już w trakcie trwania umowy. Chcą dobierać dodatkowe produkty na preferencyjnych warunkach, ale też korzystać z dodatkowych bonusów.

Zależności jest naprawdę wiele, niektórzy klienci chcą spłacić zobowiązanie kredytowe szybko, inni starają się o jak najniższe raty, a więc rozciągnięcie czasu współpracy na jak najdłuższy okres. Nie ma wątpliwości, że dobry kredyt gotówkowy to ten, który jest „szyty na miarę” wymagań potencjalnego kredytobiorcy.

meskie spodnie z kieszeniami
fot. Pixabay.com

Jak wybierać kredyt?

Internet to skarbnica wiedzy i w tych zasobów warto korzystać także w ramach wyboru współpracy z daną instytucją bankową. Na oficjalnych stronach banku, ale też na niezależnych portalach o tematyce finansowej udostępniane są darmowe narzędzia, dzięki którym wybór kredytu stanie się łatwiejszy, a zobowiązanie bankowe będzie rzeczywiście finansowym wsparciem, a nie czynnikiem wywołującym długi.

Przede wszystkim dobrze jest wykorzystywać rankingi kredytów gotówkowych. To zestawienia, które uwzględniają priorytetowe dla opłacalności i ogólnej atrakcyjności danych zobowiązań czynniki. To porównywarki kredytów, które dają informacje w zakresie całkowitych kosztów, ale tez ogólnych warunków współpracy czy formalności, jakie trzeba spełnić, by móc w ogóle cieszyć się dodatkowymi środkami. Dzięki rankingom udaje się wybrać ofertę, która najbardziej nam odpowiada.

Kolejne narzędzie to kalkulator kredytów gotówkowych. Ten wylicza nie tylko wskaźnik RRSO, ale i naszą zdolność kredytową. Mówi więc, czy mamy w ogóle szansę na współpracę z bankiem. Jeśli nie, pozostają tylko chwilówki.

Trzeba wiedzieć, że dane pozyskane z rankingu i kalkulatora są jedynie szacunkowe, natomiast te ostateczne warunki kredytowe klient pozna po weryfikacji przez bank jego zdolności kredytowej. Z całą pewnością warto jednak z nich korzystać, by poznać ogólną sytuację, jaka obecnie panuje na rynku usług kredytowych i podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego. Dobry kredyt to kredyt dopasowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here