Kiedy zacząć zawodową karierę i jak piąć się po kolejnych szczeblach? Jak zaplanować pracę zawodową i jak się do niej odpowiednio przygotować? Plan własnego rozwoju oraz dążenia do satysfakcjonującego wynagrodzenia każdy z nas powinien stworzyć jeszcze na etapie edukacji, ta ma być przecież ukierunkowana w ramach konkretnych, zawodowych obowiązków.
Jaką szkołę wybrać?
Największym powodzeniem cieszą się ponadpodstawowe szkoły ogólnokształcące. Wynika to z faktu, iż młody człowiek na tym etapie jeszcze zupełnie nie wie, co chciałby robić w życiu. Tylko niektórzy mają już sprecyzowane plany, do których zaczynają dążyć na tak wczesnym etapie.
Eksperci rynku pracy potwierdzają, że polska gospodarka wciąż boryka się z brakiem pracowników praktycznie w każdej branży. Wynika to przede wszystkim z masowych wyjazdów obywateli naszego kraju na Zachód, zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Co prawda, w Polsce pracuje już ponad 2 miliony naszych wschodnich sąsiadów, natomiast pracownicy z Ukrainy wciąż nie są w stanie łatać dziur po wyjazdach wykształconych specjalistów.
Co jeszcze potwierdzają eksperci rynku pracy? Okazuje się, że wciąż tylko niewielka liczba młodych chce kształcić się na kierunkach zawodowych, a przecież to te zapewniają dobrą pracę zaraz po zakończeniu szkoły. Warto także podkreślić, że to w ramach konkretnych zawodów technicznych nadal wykazywany jest deficyt kadry, a potencjalni chętni mogą od razu rozpoczynać karierę zawodową i podejmować pierwszą pracę.
Pierwsza praca
Pierwsza praca najczęściej podejmowana jest jeszcze na studiach, pomijając szkoły zawodowe, w których odbywają się obowiązkowe praktyki. Praca dla studentów rzadko wiąże się jednak z zawodem, który młodzi mogą wykonywać po otrzymaniu dyplomu. Pamiętajmy, że studenci obarczeni nauką, nie zawsze mają czas na podejmowanie pracy na etat. Z reguły wybierają więc praktyki, staże albo prace tymczasowe, które nie mają związku z ich edukacją, za to dają podstawy do generowania dochodów. Jak przyznaje niejedna agencja pośrednictwa pracy, wymagania pracowników, którzy jeszcze podejmują naukę, nie są wysokie. Praca na zlecenia i praca sezonowa to ich domena. Najczęściej są to zawodowe obowiązki, które nie wymagają konkretnych kwalifikacji czy wiedzy, nierzadko to praca fizyczna.
Jak powinien wyglądać dobór pierwszej pracy? W najlepszej sytuacji pierwsze zawodowe kroki są skierowane w kierunku rozwoju pracownika. Dobrą opcją są wspomniane już praktyki i staże w firmie z konkretnej branży. To właśnie w ten sposób osoba rozpoczynająca karierę zawodową może zdobywać odpowiednie umiejętności i wiedzę.
Gdzie szukać pierwszej pracy?
Wiadomo na pewno, że osoby, które szukają pierwszej pracy, mają nieco utrudnione zadanie. Nie mają jeszcze tak ważnego doświadczenia, chcą je dopiero zdobywać. To dlatego tak bardzo liczy się wykształcenie, kompetencje i zdobyta wiedza. Dobry pracownik to ten, który inwestuje we własny rozwój, a w jego CV widnieją dane o ukończonej szkole, ale też szkolenia zawodowe. Dzisiaj ukończenie studiów nie jest wystarczające.
Jak znaleźć pierwszą pracę w wybranej branży? Dostępne są oferty pracy na portalach ogłoszeniowych w internecie, dobrym rozwiązaniem jest też zgłoszenie swojej kandydatury do agencji pracy. Niektóre z nich działają na rynku międzynarodowym i pozwalają znaleźć pracę również poza granicami naszego kraju. To dobre rozwiązanie w przypadku zatrudnienia tymczasowego, na przykład w czasie przerwy na studiach. Dużym powodzeniem cieszy się chociażby praca sezonowa.
Pracy można szukać też poprzez Urząd Pracy, a nawet na samych uczelniach, na przykład w tzw. biurach karier.
Oprócz szukania zatrudnienia na etat można od razu rozpocząć zawodową karierę, stawiając na samorozwój. Własna firma może być strzałem w dziesiątkę, jeśli tylko przedsiębiorca ma dobry pomysł na biznes. Pamiętajmy również, że możliwe są bezzwrotne dofinansowania, które pomagają w założeniu działalności i jej prowadzeniu. Może warto rozważyć taką opcję?