gotowka
fot. Pixabay.com

Zaciągnąłeś zbyt dużo kredytów i chcesz uwolnić się od spłacania różnych rat? Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny, który połączy wskazane przez Ciebie zobowiązania i da Ci komfort współpracy z tylko jednym bankiem. Sprawdź, jak przeprowadzić ten proces oddłużania i na jakie warunki możesz liczyć.

Kredyt konsolidacyjny – proces oddłużania

Kredyt konsolidacyjny to świetna opcja dla tych, którzy posiadają co najmniej dwa różne kredyty i nie chcę spłacać dwóch rat w różnych terminach. to też rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy podpisali niekorzystne umowy z bankami – kredyt konsolidacyjny udzielany jest na korzystnych warunkach. Jest tańszy, wydłuża się tez okres spłaty, przez co raty stają się niższe. W efekcie, klient banku odzyskuje płynność finansową, polepsza się jego zdolność kredytowa, przez co może dobrać dodatkowe środki. Współpraca przebiega od teraz z tylko jedną instytucją bankową, dzięki czemu jakość obsługi klienta ulega znacznej poprawie. Nic dziwnego, że to właśnie kredyty konsolidacyjne cieszą się dzisiaj ogromnym powodzeniem. W czasach, w których zaciągamy coraz więcej kredytów, ale jednocześnie mamy coraz większe wymagania w zakresie współpracy z bankami, wydaje się, że konsolidacja jest jedną z najlepszych wariantów.

Nowy bank spłaca dotychczasowe kredyty klienta i ustanawia jedno, połączone zobowiązanie. to jest tańsze i bardziej komfortowe w spłacie. Finalnie, klient może generować nawet oszczędności finansowe, nie mówiąc już o wygodzie regulowania płatności tylko w jednym, comiesięcznym terminie.

fot. Pixabay.com

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zanim wybierzesz bank, z którym chcesz współpracować w ramach zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, sprawdź, czy w ogóle masz szanse na takie zobowiązanie. Okazuje się, że konsolidacja kredytów nie jest dla wszystkich. To kredyt bankowy udzielany na wyjątkowych warunkach, a każda instytucja bankowa ustala własne zasady współpracy. Co ważne, każdy bank weryfikuje też zdolność kredytową potencjalnych klientów, przez co z opcji połączenia zobowiązań kredytowych nie może korzystać każdy. Osoby, które nie pracują, generują zbyt mały dochód albo posiadają długi, raczej nie mają szans na kredyt konsolidacyjny. Każdy bank generuje raport BIK i analizuje historię kredytową. Kredyt konsolidacyjny warto więc zaciągać, zanim zadłużenie powstanie. Jeśli klient spóźnia się z terminowymi płatnościami, nie jest wiarygodny ani wypłacalny dla instytucji bankowej, a ta może wydać decyzję negatywną.

O tym, czy masz zdolność kredytową, by połączyć różne kredyty bankowe w jedno zobowiązanie, przekonasz się, korzystając z kalkulatora kredytowego. To narzędzie wyliczy nie tylko wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach kredytowych, ale oszacuje też Twoje szanse na współpracę z danym bankiem. Pamiętaj jednak, że to, iż jeden bank wyda decyzję negatywną, wcale nie oznacza, że inny również nie zgodzi się na współpracę. Właśnie dlatego tak ważne jest dopasowanie oferty kredytowej do indywidualnych możliwości spłaty, ale też własnych potrzeb i oczekiwań. Kredyt konsolidacyjny musi być wręcz „szyty na miarę”.

monety i zegar
fot. Pixabay.com

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Ponieważ każdy bank komercyjny ustala własne warunki współpracy, warto najpierw porównać przynajmniej kilka różnych propozycji, by wybrać tę najlepszą. Świetnie sprawdzi się w tym celu ranking kredytów konsolidacyjnych. Takie zestawienie publikowane jest w sieci przez same instytucje bankowe albo niezależne portale o tematyce finansowej. Zaleca się korzystanie z tego drugiego źródła, ponieważ jest znacznie bardziej wiarygodne.

Porównywarki kredytów zawierają najważniejsze parametry, jakie mają kluczowe znaczenie dla opłacalności oraz ogólnej atrakcyjności kredytów konsolidacyjnych. Szczególną uwagę zawsze warto zwracać nie tylko na oprocentowanie, ale wskaźnik RRSO. Liczy się też forma ubiegania się o kredyt, warunki wyliczania zdolności kredytowej czy czas na wydanie decyzji. Każdy potencjalny kredytobiorca powinien też wiedzieć, że zapisy w umowie o kredyt konsolidacyjny zawsze można negocjować, by te były jak najbardziej korzystne dla klienta.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here