Okazuje się, że prowadzenie agencji pośrednictwa pracy jest dzisiaj niezwykle intratnym biznesem. Chociaż bezrobocie w naszym kraju maleje, to nadal ogrom potencjalnych pracowników szuka zatrudnienia. Sama agencja pracy jest pośrednikiem pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Na fali ogromnej popularności działalności tego rodzaju podmiotów, powstały agencje pracy tymczasowej, które specjalizują się w znajdywaniu personelu dla konkretnych branż. Pracownicy, których sektorów rynku mogą liczyć na współpracę z agencjami najbardziej? Kompendium wiedzy prezentujemy poniżej.
Szukanie pracy fizycznej
Rzeczywiście, wymagania pracowników, którzy najczęściej znajdują się w bazach agencji pośrednictwa pracy, nie są duże. Potencjalni kandydaci nie muszą mieć też konkretnego wykształcenia, kwalifikacji zawodowych ani doświadczenia. Bardzo często to pracownicy fizyczni, wynajmowani do prostych prac, których realizacja poprzedzona zostaje jedynie krótkim szkoleniem. Tacy pracownicy sprawdzają się w branży budowlanej, przemysłowej czy na produkcji. Typowy jest też wynajem pracowników w ramach pracy sezonowej.
Co ciekawe, w bazach agencji pośrednictwa pracy figurują bardzo często pracownicy z Ukrainy, a niektóre agencje wręcz specjalizują się w pośrednictwie zatrudniania właśnie cudzoziemców. Załatwiają pozwolenia na pobyt w Polsce oraz legalną pracę, dzięki czemu pracodawca nie musi spełniać żadnych formalności i może zatrudniać personel zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa. Dodajmy do tego, że niejedna agencja pracy trudni się też wynajmem pracowników na rynku międzynarodowym, a pośrednictwo może dotyczyć także znajdowania pracy naszym rodakom za granicą.
Szukanie pracy fizycznej, prostej, tej, która nie wymaga specjalnych kwalifikacji, wcale nie musi być proste. Okazuje się, że właśnie na takie oferty odpowiada najwięcej kandydatów, przez co trudno otrzymać chociażby zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Agencja pośrednictwa pracy ułatwia i przyśpiesza ten proces, ponieważ to ona zajmuje się wstępną selekcją potencjalnych zatrudnionych.
Agencja pracy tymczasowej
O wiele rzadziej agencja pracy dysponuje ofertami stałego zatrudnienia. Częściej propozycje generowania dochodów dotyczą pracy sezonowej. Dzięki temu pracodawca może liczyć na szybkie znalezienie kilku, a nawet grupy kilkudziesięciu pracowników do wykonania konkretnego zlecenia, zaś sami kandydaci, którzy dostarczyli do agencji swoje CV, mają pewność otrzymywania kolejnych propozycji zatrudnienia bez przestoju. Praca sezonowa jest cykliczna, co zmniejsza też ryzyko występowania zjawiska, jakim jest wypalenie zawodowe. Pracownik często zmienia pracę, a więc zdobywa kolejne kwalifikacje i doświadczenie.
Szukanie specjalistów poprzez agencję pracy
Trzeba przyznać, że o ile nadal większość agencji zajmuje się pośrednictwem pracy tymczasowej dla branż budowlanych czy sektora produkcyjnego, tak specyfika ich działalności ulega znacznym zmianom. Dzisiaj wymagania pracowników stają się większe, a sami kandydaci posiadają nierzadko wyższe wykształcenie oraz doświadczenie na rynku pracy. Wynajem pracowników jest coraz powszechniejszy, jeśli weźmiemy pod uwagę specjalistyczne działalności, w tym również stanowiska kierownicze. Zdarza się, że firma potrzebuje managera projektu do konkretnego zlecenia, przez co zatrudnianie na etat nie jest opłacalne. Świetnie widać to chociażby w branży informatycznej. Co ważne, sami programiści coraz częściej odchodzą z pracy na etat, poszukując zawodowych wyzwań. Podejmując kolejne zlecenia, są w stanie nie tylko zarobić więcej, ale też rozwijać swoje umiejętności i zwiększać doświadczenie. To z kolei sprawia, że mogą piąć się szybciej po kolejnych szczeblach zawodowej kariery.
Dzisiaj do agencji pośrednictwa pracy zgłaszać mogą się pracodawcy różnych branż, a ich zapotrzebowanie nie musi dotyczyć jedynie pracowników fizycznych, którzy wykonują proste, niewymagające zadania. W bazach agencji figuruje coraz więcej specjalistów i ekspertów w wyższym wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem.