polska gotowka 200 zlotych
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że kredyt gotówkowy posiada dzisiaj co drugi dorosły Polak, a każdy z nas w swoim życiu regulował należności z tytułu takiego zobowiązania przynajmniej raz w swoim życiu? Okazuje się, że Polacy nadal wydają więcej, niż zarabiają, finansowe wsparcie z zewnątrz jest więc jak najbardziej wskazane. Istotne jest również to, że polskie społeczeństwo się wzbogaca, mamy zdolność kredytową, a banki chętnie z nami współpracują. Jakie kredyty bankowe zaciągamy najczęściej?

Najpopularniejsze kredyty bankowe

Największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy na dowolny cel. Wszystko dlatego, że bierze się go stosunkowo łatwo, przy minimum formalności i bez wskazywania celu. To ważne, ponieważ instytucja bankowa nie ingeruje w to, na co przeznaczane są środki, kredytobiorca może je rozdzielić i przeznaczyć na różne potrzeby. Co ważne, kredyt gotówkowy na dowolny cel coraz częściej zaciąga się dzisiaj przez internet, co daje ogromny komfort potencjalnym klientom. Taka opcja jest również bezpieczna w czasach pandemii koronawirusa, bo pieniądze otrzymuje się bez konieczności wychodzenia z domu.

O ile kredyt gotówkowy bierze się przede wszystkim ze względu na mniejsze potrzeby finansowe, tak kredyty celowe są już bardzo często sporą inwestycją. Do tych, które cieszą się największym powodzeniem, zaliczają się kredyty hipoteczne. To zobowiązania na mieszkanie, które wykazują spore ryzyko kredytowe. Bank żąda więc w ich przypadku dodatkowych zabezpieczeń, jak choćby wkład własny. Dzisiaj wynosi on aż 20% wartości całego zobowiązania.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że co prawda coraz więcej nieruchomości nabywanych jest za gotówkę, to jednak Polacy przeważnie nie posiadają aż tak dużych oszczędności. Tylko połowa z nas w ogóle je generuje, a z reguły są zbyt małe, by kupić mieszkanie. Średnia wartość nieruchomości na polskim rynku mieszkaniowym wynosi 350 000 złotych.

dolary w banknotach
fot. Pixabay.com

Jak otrzymać kredyt bankowy?

Warto wiedzieć, że nie każdy ma szansę na kredyty udzielane przez instytucje bankowe. Te udzielają finansowe wsparcie tylko tym klientom, co do których mają gwarancję ich wypłacalności. Weryfikują więc zdolność kredytową, która minimalizuje ryzyko kredytowe. W skład zdolności kredytowej wchodzi najczęściej zaświadczenie o zarobkach, wartość wpływów na konto w skali miesiąca, ale jest też generowany raport BIK. Ten mówi o historii kredytowej, wskazuje też ewentualne zadłużenia i wszelkie koszty stałe.

Należy pamiętać, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, przez co warunki współpracy mogą się znacznie różnić. W każdym przypadku inaczej wyliczana jest zdolność kredytowa, a znaczenie mają też indywidualne potrzeby oraz możliwości spłaty potencjalnego kredytobiorcy.

Osobom, które nie mogą otrzymać kredytu bankowego, pozostają chwilówki. To z kolei zobowiązania pozabankowe, udzielane najczęściej przez firmy pożyczkowe. Takie wsparcie finansowe udzielane jest zazwyczaj przez internet, nawet w 15 minut, a co najważniejsze, bez weryfikacji zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe sprawdzają jedynie dane z dowodu osobistego.

gotowka w reku
fot. Pixabay.com

Jak wybrać dobry kredyt w banku?

Ponieważ sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się diametralnie, a każdy bank oferuje współpracę na innych warunkach, zawsze warto najpierw porównać co najmniej kilka różnych ofert. Wynika to również z indywidualnych potrzeb każdego klienta oraz innych możliwości spłaty.

Pomocny staje się ranking kredytowy. To zestawienie, które ujmuje najważniejsze parametry zobowiązań kredytowych. Warto zawsze zwracać uwagę na oprocentowanie, koszty stałe, czyli wskaźnik RRSO, ale też jakość obsługi klienta czy możliwość korzystania z dodatkowych bonusów.

Same rankingi należy dobierać ze względu na dany rodzaj zobowiązania. Łatwo znaleźć je w sieci, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło typu „kredyt studencki – ranking” czy „ranking kredytów gotówkowych na dowolny cel”.

Oprócz rankingów przydaje się też kalkulator kredytowy. Ten pozwoli nie tylko wyliczyć koszty zobowiązania, ale oszacuje też zdolność kredytową, czyli szansę na możliwość współpracy z instytucją bankową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here