czarny kalkulator
fot. Pixabay.com

Banki chętnie współpracują z osobami, które prowadzą własne biznesy. To im oferowane są różnego rodzaju kredyty. Czy firma musi wykazywać zdolność kredytową? A co z tymi, które potrzebują środków na rozwój, a stawiają dopiero pierwsze kroki na zawodowym rynku? Czy instytucje bankowe podejmują takie ryzyko? Jakie kredyty dla firm są oferowane aktualnie? Dowiedz się więcej.

Zdolność kredytowa właścicieli firm

Wszystko zależy od tego, jakie zobowiązanie kredytowe na firmę chce zaciągnąć przedsiębiorca. Możliwości jest wiele, a produkt powinien być ściśle dopasowany wedle potrzeb i możliwości spłaty. Banki oferują kredyty gotówkowe na dowolny cel, ale też kredyty celowe, jak kredyt na samochód, a nawet kredyt hipoteczny. Dobrze znane są również kredyty inwestycyjne.

Najczęściej działalność gospodarcza i generowane dzięki niej zyski są podstawą do oszacowania zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Okazuje się, że kredyty bankowe dostępne są dla osób prywatnych, które osiągają comiesięczne wynagrodzenie właśnie z tytułu prowadzenia własnego biznesu. Co bank bierze wtedy pod uwagę? Oczywiście wysokość dochodów, ale też stałe koszty, doświadczenie firmy w danej branży, jej stabilną sytuację na rynku, analizuje też wpływy na firmowe konto, nierzadko prosi wręcz o referencje głównych partnerów biznesowych. Wszystko po to, by ocenić, czy dochód z firmy jest wystarczający, by klient mógł regulować comiesięczne zobowiązania w ustalonym terminie.

Pamiętajmy, że jeśli działalność gospodarcza przynosi wystarczające dochody, instytucje bankowe oferują swoim klientom nawet te zobowiązania, które charakteryzują się wysokim ryzykiem kredytowym. Na firmę bez problemu udaje się wziąć kredyt samochodowy, a nawet długoterminowy kredyt hipoteczny. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, więc warunki udzielania finansowego wsparcia mogą być różne. Każda instytucja inaczej ocenia też ryzyko związane z prowadzeniem własnej firmy. Wiadomo, że w większości przypadków w najlepszej sytuacji są ci kredytobiorcy, których dochód generowany jest z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Własna działalność gospodarcza nie jest jednak przeszkodą w ramach współpracy z bankiem.

fot.Pixabay.com

Kredyty inwestycyjne

Własna firma i generowany dzięki niech dochód może wchodzić w skład wyliczanej dla danego zobowiązania zdolności kredytowej. Warto jednak szerzej omówić kredyty inwestycyjne, zaciągane typowo na firmę i w ramach jej funkcjonowania. Wsparcie finansowe jest nierzadko potrzebne, by biznes mógł utrzymać się na rynku w danym sektorze albo prężnie się rozwijać. Najbardziej znany jest kredyt samochodowy na firmę, by móc rozbudować flotę służbowych aut. Nie mniej istotne są kredyty bankowe brane na firmę w celu jej doposażenia albo inwestycji w niezbędne maszyny. W przypadku takich zobowiązań już sam cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem w razie niewypłacalności firmy. Dzięki temu kredyty dla firm tego rodzaju udzielane są bardzo często na preferencyjnych warunkach. Co ciekawe, takie zobowiązania udaje się brać nie tylko na firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku, ale również tym nowym. Banki oceniają wtedy ich potencjał na rozwój, a szacowane dochody są jedynie prognozowane.

biuro
fot. Pixabay.com

Jak wybrać kredyt na firmę?

Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny kredyt bankowy. Czy firma ma być jedynie podstawą wyliczenia zdolności kredytowej, a samo zobowiązanie ma być zaciągnięte przez osobę prywatną? A może lepiej wziąć kredyt na firmę w ramach inwestycji w biznes? Pamiętajmy, że banki oferują różne wsparcie, nierzadko na preferencyjnych warunkach w ramach specjalnych programów w celu rozwoju nowych firm. Działalności gospodarcze zawsze mogą też skorzystać z rządowych dotacji albo unijnych dofinansowań. Bez względu na wybór konkretnej pomocy finansowej, właściciel firmy musi mieć pewność, że będzie w stanie spełnić wszystkie warunki zawartej umowy. Nie można doprowadzić do zadłużenia firmy, a w skrajnych przypadkach całkowitej utraty głównego źródła generowanego dochodu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here