fot. Pixabay.com

To właśnie kredyt gotówkowy na dowolny cel jest najchętniej branym zobowiązaniem bankowym. Wylicza się, że praktycznie każdy dorosły Polak przynajmniej raz spłacał właśnie taki produkt bankowy. Jak wybrać ten najlepszy kredyt gotówkowy? Z pomocą przychodzi ranking kredytów gotówkowy. Co to jest i jak z niego korzystać? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Co to jest ranking kredytowy?

Ranking kredytów gotówkowych to zestawienie, które porównuje najważniejsze parametry, jakie mają znaczenie dla opłacalności i atrakcyjności danych zobowiązań. Dzięki temu udaje się wybrać ten najkorzystniejszy kredyt gotówkowy wedle indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości spłaty.

Dobry ranking publikowany jest formie tabeli, bo ten jest najbardziej czytelny. Takie zestawienie porównuje co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, dzięki czemu potencjalny kredytobiorca może szybko, w jednym miejscu i w jednym czasie sprawdzić warunki współpracy z różnymi instytucjami bankowymi.

fot. Pixabay.com

Dobry ranking kredytowy, czyli jaki?

Nie każde tego rodzaju zestawienie jest odpowiednie, niektóre porównania mogą wręcz wprowadzać w błąd. By można było wybrać ten najlepszy kredyt, przede wszystkim należy znaleźć właściwe porównanie. W sieci udostępniane są rankingi, które wskazują na charakterystykę zobowiązań, takich jak kredyt gotówkowy na dowolny cel czy kredyt celowy. Najpierw trzeba podjąć decyzję, z jakiego zobowiązania chcemy skorzystać.

Co więcej, ranking kredytowy musi być aktualny, najlepiej z bieżącego miesiąca. Zestawienia, które ujmują oferty kwartalne czy z poprzedniego miesiąca nie są wiarygodne. Pamiętajmy, że sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się diametralnie.

Ponadto, należy zwracać uwagę na rankingi kredytów, które publikowane są przez niezależne źródła. Tylko takie są w pełni wiarygodne i obiektywne, zaś te publikowane przez banki mogą wskazywać zalety jedynie wybranych ofert.

Ranking kredytowy – na co zwracać uwagę?

Większość kredytobiorców chce, by kredyt gotówkowy był jak najtańszy. Aby tak było, pod uwagę trzeba brać nie tylko oprocentowanie czy wysokość comiesięcznej raty, ale przede wszystkim wskaźnik RRSO. To on określa całkowite opłaty, jakie musi ponieść klient banku w związku z podjęciem współpracy.

Coraz częściej liczy się też komfort współpracy z daną instytucją bankową. Ten ma znaczenie przy uwzględnieniu takich parametrów, jak formalności, które trzeba spełnić, czas na wydanie decyzji, warianty brane pod uwagę przy wyliczeniach zdolności kredytowej. Trzeba mieć na uwadze, że osoby, które nie są wiarygodne dla banków, nie mogą brać kredytów. Dla nich pozostają szybkie pożyczki, czyli chwilówki – te można brać tylko na dowód. Coraz więcej Polaków patrzy też na opcję brania kredytów bez konieczności wychodzenia z domu. Na szczęście kredyty online są już powszechne i oferowane praktycznie przez każdą instytucję bankową.

gotowka
fot. Pixabay.com

Ranking kredytów i co jeszcze?

Każdy potencjalny kredytobiorca musi wiedzieć, że żaden ranking kredytowy nie da jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszy kredyt gotówkowy. Wszystko dlatego, że dane w nim zamieszczane są jedynie poglądowe, a przecież potrzeby klientów banków są różne. Kredyt ma być elastyczny, „szyty na miarę”. Z całą pewnością pozwala jednak poznać bieżącą sytuację na rynku usług finansowych.

Warto też wykorzystać kalkulator kredytowy. Ten oszacuje wskaźnik RRSO, ale podpowie także, czy w ogóle mamy odpowiednią zdolność kredytową, a więc szanse na współpracę z wybranym bankiem. Trzeba pamiętać, że każda instytucja realizuje własną politykę kredytową.

Zarówno ranking kredytów gotówkowych, jak i kalkulator to narzędzia dostępne w sieci bezpłatnie. Dzięki nim nie jest konieczne korzystanie z usług doradców kredytowych, a decyzja o wzięciu konkretnego zobowiązania jest w pełni samodzielna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here