Czy wiesz, że każdy dorosły Polak przynajmniej raz w życiu spłaca zobowiązanie kredytowe? Okazuje się, że mamy coraz większe potrzeby, ale poprawia się tez nasza zdolność kredytowa, dzięki czemu banki chętnie z nami współpracują. Jesteśmy uznawani za w pełni wiarygodnych oraz wypłacalnych klientów, do tego nadal nie lubimy długów, staramy się więc regulować należności w terminie. Dostęp do łatwych pieniędzy sprawia jednak, że coraz częściej tracimy płynność finansową i potrzebujemy wsparcia. Takie oferują nam same instytucje bankowe, które proponują kredyt konsolidacyjny. Kto z tej opcji powinien korzystać?
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Nie da się ukryć, że każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie naszego kraju, oferuje rozmaite produkty, jakie generują dla nas finansowe wsparcie. Wyjątkowy jest jednak kredyt konsolidacyjny, bo jego istotą wcale nie jest dostarczanie gotówki, chociaż niektórzy w ramach tego zobowiązania mogą dobierać dodatkowe środki. Priorytetem jest jednak konsolidacja zobowiązań kredytowych. Co to właściwie oznacza? Bank łączy wskazane przez swojego klienta kredyty, spłaca je i ustanawia jeden produkt. Konsolidacja jest więc połączeniem kredytów bankowych w celu uzyskania lepszych warunków spłaty zobowiązań.
Nowy kredyt jest tańszy i bardziej komfortowy w spłacie. Od teraz kredytobiorca pilnuje tylko jednej raty w jednym terminie spłaty należności.
Nowy bank oferuje nie tylko niższe oprocentowanie, dzięki czemu udaje się generować oszczędności finansowe. Kredyt konsolidacyjny jest zazwyczaj wydłużony w czasie, przez co comiesięczne raty stają się niższe. Klient odzyskuje więc płynność finansową, ale poprawia się tez jego zdolność kredytowa, dlatego może dobrać dodatkowe środki o ustalonej wartości.
Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?
O kredyt konsolidacyjny powinny starać się osoby, które posiadają więcej niż jeden kredyt w banku. To tez osoby, których kredyty zostały nabyte już jakiś czas temu, na znacznie gorszych warunkach – obecne zobowiązania są o wiele tańsze, generują niższe koszty.
To też opcja dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą kilku rat na dotychczasowych warunkach i szukają rozwiązania na oddłużenie.
Kredyt konsolidacyjny jest świetny dla tych, którzy chcą uzyskać optymalny komfort współpracy z tylko jedną instytucją bankową.
Pamiętajmy jednak, że konsolidacja kredytów może nastąpić jedynie wtedy, gdy potencjalny kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Każdy bank, zanim wyda decyzję o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego, zweryfikuje możliwości spłaty i wiarygodność klienta. Najczęściej żąda zaświadczenia o zarobkach, sprawdza wpływy na konto, generuje raport BIK, by sprawdzić, czy klient posiada ewentualne długi. W tym raporcie zapisana jest też historia kredytowa, która ma niemałe znaczenie, bo pokazuje, jak w przeszłości klient regulował należności w innych bankach. Na kredyt konsolidacyjny szans nie mają dłużnicy, osoby bezrobotne oraz te, których dochód jest zbyt niski, jeśli uwzględni się konieczność regulowania kosztów stałych.
Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Fakt, że jeden bank odmówił udzielenia kredytu konsolidacyjnego, wcale nie oznacza, że inna instytucja bankowa wyda taką samą decyzję. Okazuje się, że przecież każdy bank realizuje własną politykę kredytową, inaczej sprawdza zdolność kredytową potencjalnych klientów, stawia inne warunki współpracy. To zresztą dlatego zawsze należy wybierać produkty bankowe zgodnie z własnymi oczekiwaniami.
Kredyt konsolidacyjny ma być tani, ale i komfortowy dla kredytobiorcy, ma wiązać się z realnymi korzyściami.
Aby wybrać ten najlepszy, można skorzystać z rankingu kredytu konsolidacyjnego. Ten zestawia kluczowe czynniki takich zobowiązań. Mówi o kosztach, ale i warunkach ubiegania się o takie zobowiązanie czy czasie na rozpatrzenie wniosku. Wszystko to ma wpływ na ostateczną decyzję potencjalnego klienta w ramach zawieranej umowy o konsolidację innych zobowiązań.