fot. Pixabay.com

Banki komercyjne, jakie działają na terenie naszego kraju, oferują finansowe wsparcie różnego rodzaju. Potencjalny kredytobiorca ma więc szansę wybierać takie zobowiązanie, które w pełni odpowiada jego potrzebom, ale i możliwościom spłaty. Wyjątkowym produktem bankowym jest kredyt konsolidacyjny. Co to jest, kto może korzystać z takiej opcji i czy taka forma współpracy z instytucją bankową jest opłacalna? Szczegóły poznasz, czytając poniższy tekst.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny nie polega na dostarczaniu dodatkowych środków, chociaż jak najbardziej jest finansowym wsparciem. Jego istotą jest przede wszystkim wdrożenie procesu oddłużania, by klient mógł odzyskać płynność finansową albo lepiej radzić sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

Sama konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów w jedno zobowiązanie. Kredyty mogą być zaciągane w jednym albo kilku bankach. Wybrana instytucja bankowa spłaca zobowiązania swojego klienta i ustanawia jeden, połączony kredyt. Ten bardzo często charakteryzuje się znacznie lepszymi warunkami spłaty. Właśnie po to zaciąga się kredyt konsolidacyjny.

gotowka
fot. Pixabay.com

Kredyt konsolidacyjny – korzyści

Połączenie kilku rat w jedną, a więc uzyskanie optymalnego komfortu współpracy z tylko jednym bankiem i spłata tylko jednej raty w wyznaczonym terminie, to nie wszystkie atuty, jakimi charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny. Należy zwrócić uwagę, że kredyty bankowe brane jakiś czas temu, zapewne nie mają tak dobrych warunków, jakie oferowane są klientom dzisiaj. Sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się diametralnie, a coraz większa konkurencja sprawia, że banki muszą wręcz walczyć o klientów. To dlatego oferują tańsze kredyty, na lepszych warunkach. Nierzadko to kredytobiorca ustala warunki, dobiera zobowiązanie wedle własnych potrzeb i możliwości spłaty.

Kredyt konsolidacyjny jest tańszy, a kredytobiorca może generować oszczędności. I to nie wszystko, klient zyskuje komfort spłaty, bo wydłuża się czas współpracy z nowym bankiem, przez co comiesięczne raty są niższe. To z kolei sprawia, że kredytobiorca odzyskuje płynność finansową, polepsza się też jego zdolność kredytowa, a więc może nawet dobrać dodatkowe środki.

Co można konsolidować?

Kredyt konsolidacyjny zakłada połączenie różnego rodzaju zobowiązań bankowych. Nie ma możliwości, by w banku konsolidować na przykład chwilówki. Takim procesem zajmują się firmy pożyczkowe. Instytucja bankowa podejmuje się zaś łączenia zobowiązań na dowolny cel czy też kredytów celowych. Konsolidacji podlegać też mogą debety oraz kredyty odnawialne. To klient wskazuje, które zobowiązania wobec różnych banków mają być połączone.

moneta euro
fot. Pixabay.com

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Ponieważ kredyty konsolidacyjne uznawane są za produkty oddłużeniowe, bardzo często o takie zobowiązanie starają się osoby zadłużone. Niestety, banki weryfikują potencjalnych klientów i analizują ich zdolność kredytową. To dlatego konsolidacja kredytów powinna przebiegać wtedy, gdy kredytobiorca zauważa problemy z płynnością finansową, ale nie posiada jeszcze zaległych płatności.

Bank żąda też zaświadczenia o dochodach, sprawdza wpływy na konto, zdolność kredytowa jest podstawą, by móc rozpocząć współpracę z bankiem.

Kiedy konsolidacja kredytów się opłaca?

Okazuje się, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze jest opłacalny. Najczęściej przeprowadza się po to, by zaciągnięte zobowiązania mogły generować niższe koszty, a klient mógł odzyskać płynność finansową. Nowy bank może żądać wysokiej prowizji za udzielenie takiego kredytu, przez co nowe warunki kredytowe staną się wręcz gorsze.

By sprawdzić opłacalność kredytu konsolidacyjnego, należy skorzystać z kalkulatora kredytowego i wyliczyć wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach konsolidacji. Co więcej, wybierać można spośród różnych ofert, a zestawienie tych bieżących bez problemu udaje się znaleźć w rankingach kredytów konsolidacyjnych. Te udostępniane są za darmo w sieci.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here