Wziąłeś zbyt dużo kredytów bankowych i nie radzisz sobie ze spłatą comiesięcznych należności? Czujesz, że tracisz płynność finansową, co może odprowadzić do sporych zadłużeń? By uniknąć tzw. spirali długów, skorzystaj z korzystnego procesu oddłużania. Jedną z dobrych opcji jest kredyt konsolidacyjny. Czym jest i na jakich warunkach możesz go otrzymać? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Co to jest konsolidacja kredytów?
Okazuje się, że kredyt konsolidacyjny jest jedną z najpopularniejszych opcji, dzięki którym udaje się wyjść z długów albo zmienić niekorzystne warunki kredytowe na takie, które są bardziej opłacalne dla kredytobiorcy.
Sama konsolidacja kredytów jest możliwa, jeśli klient instytucji bankowych posiada przynajmniej dwa kredyty. Zobowiązania mogą być różne, konsolidacji mogą polegać kredyty na dowolny cel, ale też kredyty celowe bądź kredyt odnawialny. Te mogą być zaciągnięte w tym samym banku albo w różnych, konkurencyjnych względem siebie instytucjach.
Konsolidacja to połączenie różnych zobowiązań w jedno i to na lepszych warunkach. Ten proces pozwala na pełne oddłużenie. Nowy bank spłaca wskazane przez klienta kredyty i ustanawia jeden produkt bankowy. Ten jest tańszy, charakteryzuje się niższymi ratami, przez co kredytobiorca odzyskuje płynność finansową i polepsza zdolność kredytową. Dzięki temu ma szansę na otrzymanie dodatkowych środków.
Kredyt konsolidacyjny daje też optymalny komfort współpracy z tylko jedną instytucją bankową, do tego klient może lepiej zarządzać własnym budżetem – musi pilnować terminu tylko jednej raty i kontaktuje się z jednym bankiem, co jest znacznym ułatwieniem w procesie spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny – kto może łączyć kredyty?
Czy każdy dłużnik ma szansę na łączenie swoich zobowiązań? Oczywiście, że nie, ponieważ bank, który przeprowadza konsolidację, zawsze sprawdza zdolność kredytową potencjalnego klienta. Jeśli ten posiada już niespłacane, zaległe płatności, generuje zbyt niski dochód, ciąży na nim zabezpieczenie komornicze albo jest osobą niepracującą, raczej nie ma szans na realizację takiego procesu oddłużania. Ewentualnie może zgłosić się do firmy pożyczkowej, by połączyć chwilówki, jeśli takowe posiada. Instytucje pozabankowe nie mogą jednak łączyć kredytów bankowych, tym zajmują się tylko banki.
Aby klient banku mógł uzyskać kredyt konsolidacyjny, musi złożyć odpowiedni wniosek, a w nim wskazać zobowiązania, jakie mają zostać połączone. Bank zażąda też zaświadczenie o zarobkach, sprawdzi wpływy na konto, wygeneruje raport BIK. Tylko w pełni wiarygodni i wypłacalni kredytobiorcy mogą korzystać z tej formy oddłużania.
Czy każdy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?
Okazuje się, że konsolidacja kredytów nie zawsze jest opłacalna, dlatego zawsze trzeba porównać co najmniej kilka różnych propozycji. Kredytobiorca powinien skorzystać z tej opcji oddłużania, ale wtedy, gdy połączenie zobowiązań kredytowych będzie generować niższe koszty. Niektóre banki pobierają na przykład wysoką prowizję za udzielenie zobowiązania konsolidacyjnego, więc opłaty, jakie musi ponieść kredytobiorca, stają się zbyt wysokie. Kredyt konsolidacyjny powinien być brany tylko wtedy, gdy jest tańszy, aniżeli spłata rat kredytów na dotychczasowych warunkach.
Aby wybrać korzystną opcję, warto skorzystać z rankingów kredytowych. To zestawienia, które uwzględniają najważniejsze czynniki, jakie mają znaczenie dla opłacalności i ogólnej atrakcyjności kredytów tego rodzaju. Pamiętajmy, by w ramach oddłużania zawsze brać pod uwagę te parametry, jakie mają znaczenie dla indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości spłaty.
Kolejne narzędzie, to kalkulator kredytowy. Ten wylicza całkowite koszty, ale oszacuje też, czy potencjalny klient ma w ogóle szansę na współpracę z bankiem w ramach wdrożenia opłacalnego planu oddłużania i odzyskania płynności finansowej. Dopiero wtedy można podjąć współpracę z wybranym bankiem w ramach konsolidacji posiadanych zobowiązań kredytowych.