kalkulator z domem
fot. Pixabay.com

Polacy wreszcie ufają bankom i coraz częściej podejmują współpracę z instytucjami bankowymi. Wzrastają nasze potrzeby, a przeciętny kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy charakteryzuje się coraz lepszymi warunkami. W końcu posiadamy też płynność finansową, stać nas na regularną spłatę rat, a banki uznają nas za w pełni wiarygodnych klientów. Wszystko to sprawia, że na rynku usług finansowych pojawia się coraz więcej różnorodnych ofert. Jakie wsparcie finansowe wybrać, by móc uzyskać dodatkowe środki wedle indywidualnych potrzeb? Dowiedz się więcej.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to najczęściej zaciągane zobowiązanie. Okazuje się, że każdy dorosły Polak przynajmniej raz w życiu takowe posiadał. Wszystko dlatego, że banki oferują naprawdę atrakcyjne warunki tego finansowego wsparcia. Przede wszystkim środki udzielane są na dowolny cel, więc instytucja bankowa zupełnie nie ingeruje w to, na co pieniądze zostają wydawane. Ważne jest jedynie zdolność kredytowa klienta, a nie cel. Środki mogą zostać podzielone i spełniać różne potrzeby klienta banku.

Kredyt na dowolny cel nie wymaga też żadnych dodatkowych zabezpieczeń i jest to zobowiązanie, które otrzymuje się najszybciej. Dzisiaj powszechne są już kredyty online, więc o środki ubiegać się można bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy elektroniczny wniosek, by pieniądze zostały przelane nawet jeszcze tego samego dnia.

Pamiętajmy jednak, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, ale każdy minimalizuje także ryzyko kredytowe, czyli ryzyko ewentualnej niewypłacalności swojego potencjalnego klienta. To dlatego za każdym razem weryfikowana zostaje zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Ta może być jednak analizowana na różnych warunkach. Większość banków żąda zaś zaświadczenia o zarobkach, sprawdza wpływy na konto i generuje raport BIK. Inne zasady wyliczania zdolności kredytowej mogą być realizowane w przypadku klientów stałych oraz tych zupełnie nowych. Osoby, które mają negatywną zdolność kredytową i historię kredytową, raczej nie mają szans na współpracę z instytucją bankową. Dla nich pozostają chwilówki, czyli szybkie pożyczki na dowód, jakie udzielają instytucje pozabankowe.

dom z pieniedzy
fot. Pixabay.com

Kredyt celowy

Kredyty celowe to także produkt bankowy, dzięki któremu klient otrzymuje finansowe wsparcie, natomiast takie zobowiązania udzielane są na zupełnie innych warunkach, inaczej też przebiega współpraca pomiędzy kredytobiorcą, a bankiem. Kredyt celowy przede wszystkim wymaga określenia konkretnego celu, na jaki potrzebne są pieniądze. Może to być remont mieszkania, kupno samochodu, zawodowe kursy, wakacje marzeń. Ogromną popularnością cieszy się dzisiaj kredyt celowy, jakim jest kredyt hipoteczny, czyli na nieruchomość.

Kredyt celowy udzielany jest na preferencyjnych warunkach, bo już sam cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku w razie niewypłacalności klienta. Niektóre tego rodzaju zobowiązania wykazują jednak spore ograniczenia i narzucają spełnienie wyjątkowych warunków. Przykładem może być wspomniany już kredyt hipoteczny, czyli ten brany na mieszkanie czy dom. Kredytobiorca, który o takie zobowiązanie się ubiega, musi wpłacić wkład własny. Ten wynosi dzisiaj 20% wartości całego kredytu. Wkład własny wymagany jest nierzadko także w przypadku kredytu na samochód. W przypadku kredytów celowych zdolność kredytowa klienta banku także jest weryfikowana. Nie da się jednak ukryć, że warunki współpracy są w tym przypadku nieco bardziej korzystne, ponieważ takie kredyty są dobrze zabezpieczone, a więc ryzyko kredytowe maleje.

pieniadze monety
fot. Pixabay.com

Kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy – które zobowiązanie jest lepsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, z jakiego zobowiązania warto korzystać bardziej. Wszystko zależy przecież od indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty przyszłego kredytobiorcy. Każda oferta bankowa znacznie się od siebie różni, pod uwagę trzeba też brać zmieniające się na rynku usług finansowych trendy.

Dobrą praktyką jest porównanie co najmniej kilku produktów bankowych, zanim podejmie się decyzję o współpracy z konkretną instytucją bankową. W tym celu wsparciem okazuje się kalkulator kredytowy, który oszacuje całkowite koszty, a więc wskaźnik RRSO, ale także naszą zdolność kredytową. Innym przydatnym narzędziem jest ranking kredytów gotówkowych. To z kolei zestawienie, które porównuje ważne dla opłacalności i ogólnej atrakcyjności czynniki wybranych kredytów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here