Banki oferują rozmaite wsparcie finansowe, które można dobierać wedle własnych potrzeb i preferencji. Swoje produkty kredytowe dedykują różnym grupom klientów, zarówno tym prywatnym, jak i firmom. No właśnie, czy firmy powinny współpracować z instytucjami bankowymi? Czy kredyt na firmę to dobra opcja? Jakie możliwości mają osoby, które generują dochód właśnie z tytułu prowadzonej działalności biznesowej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Działalność gospodarcza a zdolność kredytowa
Podstawą do wydania decyzji pozytywnej bez względu na rodzaj kredytu bankowego, jest zdolność kredytowa wnioskującego o tego rodzaju finansowe wsparcie. Ta wyliczana jest przy uwzględnieniu różnych czynników, a każda instytucja bankowa może w tym zakresie ustalać własne warunki. Można jednak mówić także o standardach, czyli tych kryteriach, jakie stosowane są zawsze. Wypłacalny i wiarygodny kredytobiorca to ten, który generuje wystarczający dochód. Analitycy kredytowi szacują więc, czy zarobek jest wystarczający, by klient mógł każdego miesiąca regulować ustaloną ratę. Pamiętajmy, że znaczenie mają tutaj także koszty stałe i inne zobowiązania – jeśli jest ich zbyt dużo, klient kredytu nie otrzyma.
Dochód może być jak najbardziej generowany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Banki akceptują taką formę i udzielają kredyty gotówkowe, ale też kredyty celowe, tym kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Wiadomo, że w najlepszej, najbardziej stabilnej sytuacji są ci zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, natomiast własny biznes nie jest żadną przeszkodą. Jeśli działa prężnie, właściciel działalności uzyskuje przecież wystarczający dochód w każdym miesiącu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że zdolność kredytowa wyliczana na podstawie firmy jest analizowana nieco bardziej skrupulatnie. Banki biorą nierzadko pod uwagę ryzyko branżowe, analizują też wpływy na konto z co najmniej kilku miesięcy oraz rozliczenia PIT. Sama firma musi być prowadzona minimum 6 miesięcy. W przypadku kredytów o dużym ryzyku niewypłacalności niektóre banki żądają wręcz rekomendacji głównych kontrahentów firmy.
Działalność gospodarcza nie jest jednak żadną przeszkodą w ramach współpracy z bankiem i jak najbardziej właściciele firm mogą zaciągać kredyty bankowe na dowolny cel albo kredyty celowe danego rodzaju.
Kredyt dla firmy
Sama działalność gospodarcza może być podstawą do generowania zysków, a więc wykazywania odpowiedniej zdolności kredytowej. Coraz częściej przedsiębiorcy korzystają jednak z finansowego wsparcia w ramach kredytów inwestycyjnych. To te, które bierze się w celu utrzymania biznesu albo jego rozwoju. Typowy jest chociażby kredyt na samochód, by budować flotę w strukturach działalności biznesowej. Kredyt na firmę może dotyczyć też zakupu potrzebnych sprzętów. W przypadku takich zobowiązań, banki wymagają najczęściej dodatkowych zabezpieczeń, a jednym z nich staje się sam cel kredytu.
I w tym przypadku konieczna jest zdolność kredytowa, czy początkujące firmy mają więc szansę na współpracę z instytucją bankową? Oczywiście, że tak. Instytucje bankowe, jeśli widzą potencjał biznesu, decydują się na udzielenie pomocy finansowej. Co więcej, potencjalni kredytobiorcy nierzadko mogą brać udział w specjalnych programach wsparcia, dzięki którym kredyt na firmę udzielany jest na preferencyjnych zasadach.
O czym należy pamiętać, biorąc kredyt na firmę?
Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania na firmę, musi być zawsze podjęta racjonalnie. Przedsiębiorcy oprócz współpracy z instytucjami bankowymi mogą przecież korzystać z bezzwrotnych dotacji czy dofinansowań unijnych. Warto dobrze zastanowić się nad celem kredytu i wybierać taki produkt, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb potencjalnego kredytobiorcy.
Priorytetem jest więc porównanie co najmniej kilku różnych ofert, bo każdy bank przedstawia inne warunki. Nie wszystkie instytucje decydują się też na udzielenie kredytu firmie, która w danej branży stawia dopiero pierwsze, zawodowe kroki. Sytuacja finansowa działalności gospodarczej musi być też uregulowana, dłużnicy raczej nie mają szans na zobowiązanie kredytowe na działalność biznesową.