kredyt na samochod
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że to właśnie na samochód najczęściej zaciągany jest kredyt? Warto wziąć pod uwagę, że przecież wartość przeciętnego auta, jakie jest zarejestrowane w Polsce to 23 tysiące złotych. Niewiele osób posiada tej wysokości oszczędności. Z pomocą przychodzą instytucje bankowe, które oferują kredyt na samochód. Kompendium wiedzy o tego typu zobowiązaniu prezentujemy poniżej.

Kredyt samochodowy – jak zaciągnąć?

Co ciekawe, kredyt na samochód mogą wziąć osoby prywatne, ale takie zobowiązanie może być udzielone również jako kredyt dla firm. Banki akceptują różne źródła dochodu swoich klientów, które wliczają się w zdolność kredytową. Należy przy tym zaznaczyć, że kredyt na auto jest zobowiązaniem celowym, a więc udzielanym na preferencyjnych warunkach. Wszystko dlatego, że to właśnie nabywany samochód staje się dodatkowym zabezpieczeniem w ramach ewentualnej niewypłacalności klienta, więc ryzyko kredytowe zostaje od razu zminimalizowane.

kierownica samochodu
fot. Pixabay.com

Kredyt samochodowy mogą zaciągać osoby pełnoletnie, które mają zdolność kredytową. Warunkiem koniecznym nie jest jednak posiadanie prawa jazdy. Sam samochód może pochodzić od prywatnego właściciela, ale też z komisu, od dealera czy w ramach umowy B2B. Co istotne, kredyt na samochód posiada jedną, kluczową zaletę – nabywane auto jest w całości własnością kredytobiorcy. To zobowiązanie w takim zakresie znacznie różni się chociażby od leasingu, zgodnie z którym leasingobiorca jedynie użytkuje pojazd mechaniczny, a jego właścicielem staje się dopiero po spłacie ostatniej raty i wykupie samochodu.

Dzięki temu, że kredyt samochodowy pozwala posiadać auto na własność, kredytobiorca zyskuje zabezpieczenie finansowe. W razie problemów ze spłatą comiesięcznych rat zawsze może sprzedać auto, a uzyskane środki przeznaczyć na rozliczenie z bankiem.

Sam proces brania kredytu na samochód bez względu na to, czy jest to zobowiązanie na osobę prywatną czy kredyt dla firm, jest prosty. Wystarczy wniosek kredytowy wraz ze wskazaniem auta, jego wartości oraz aktualnego właściciela. Bardzo często to komisy i salony samochodowe współpracują z instytucjami bankowymi, dzięki czemu formalności załatwiane są bez udziału samego klienta. Należy przy tym zaznaczyć, że kredyt na auto jest zobowiązaniem celowym, więc charakterystyczne jest to, że kredytobiorca nie otrzymuje środków na zakup samochodu, ale te zostają od razu przekazane do aktualnego właściciela. Po podpisaniu stosownych umów kredytobiorca zobowiązuje się po prostu do spłaty kredytu na ustalonych zasadach. Do banku musi też dostarczyć dowód zakupu pojazdu mechanicznego.

gotowka w reku
fot. Pixabay.com

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Każdy bank stawia inne warunki, przy czym należy zaznaczyć, że ogromna konkurencja na rynku usług finansowych sprawia, że dzisiaj to raczej potencjalny kredytobiorca wyznacza zasady współpracy. Kredyt ma być przede wszystkim na tyle elastyczny, by wszystkie jego warunki mogły być dopasowane do indywidualnych preferencji kredytobiorcy. Niektóre banki wymagają wkładu własnego, inne nie biorą takiej konieczności pod uwagę. Większość instytucji akceptuje kredyt na samochód wraz ze współkredytobiorcą, większość też oferuje preferencyjne warunki spłaty, bo już samo auto jest zabezpieczeniem. Trzeba dodać, że kredyt na samochód jest na pewno korzystniejszą opcją, aniżeli kredyt gotówkowy na dowolny cel, jeśli pozyskane środki również miałyby zostać przeznaczone na zakup pojazdu mechanicznego. Zwróćmy uwagę, że banki, w których bierze się kredyt na auto bez względu na to, czy kredytobiorcą jest osoba prywatna, czy jest to kredyt na działalność gospodarczą, najczęściej oferują swoim klientom dodatkowe bonusy. Wraz z umową kredytową kredytobiorca zyskuje zniżki na ubezpieczenie OC i AC, serwisowanie czy rabaty na poszczególnych stacjach benzynowych albo w sklepach z asortymentem motoryzacyjnym. Banki bardzo często współpracują z podmiotami, z których usług czy produktów korzystają kierowcy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here