Czy wiesz, że średnia wartość samochodu, jaki porusza się po polskich drogach, to 23 000 złotych? Tylko połowa Polaków posiada w ogóle jakieś oszczędności, a te przeważnie nie są większe, niż dwukrotność minimalnej pensji. Wszystko to sprawia, że w celu nabycia auta najczęściej wymagamy finansowego wsparcia. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, to kredyt na samochód, kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale też leasing dla firm. Którą opcję wybrać, by ta była jak najkorzystniejsza?
Kredyt samochodowy
Kredyt celowy, czyli kredyt na samochód to najczęściej wykorzystywana opcja, by móc uzyskać środki w celu nabycia pojazdu mechanicznego. Takie zobowiązanie mogą nabywać zarówno klienci indywidualni, ale też firmy. Co więcej, auto może pochodzić od prywatnego właściciela albo z komisu czy od dealera samochodowego. Samochód może być nowy albo używany.
Kredyt celowy, jak kredyt na auto, udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Wszystko dlatego, że sam cel jest dodatkowym zabezpieczeniem w razie ewentualnej niewypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki temu kredytobiorca otrzymuje atrakcyjne warunki współpracy z instytucją bankową, niskie oprocentowanie, a nawet dodatkowe bonusy. Bank oferuje tanie ubezpieczenie auta, serwisowanie czy rabaty cenowe u partnerów biznesowych z branży motoryzacyjnej. Co więcej, kredyt na samochód może być w części odliczany jako koszt prowadzenia firmy, dzięki czemu prowadzenie biznesu staje się tańsze.
Pamiętajmy jednak, że kredyt na samochód udzielony zostanie tylko wtedy, gdy bank zweryfikuje zdolność kredytową potencjalnego klienta. Instytucja bankowa bierze pod uwagę dochody klienta, koszty stałe, ale też wpływy na konto oraz generuje raport BIK, by zanalizować historię kredytową. Dopiero wtedy, gdy wiarygodność i wypłacalność wnioskującego o kredyt na auto zostaje potwierdzona, tego rodzaju zobowiązanie celowe może zostać udzielone.
Kredyt gotówkowy na dowolny cel
Osoby, które chcą kupić samochód, mogą wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ten jest udzielany szybko, bardzo często nawet przez internet. Co więcej, dowolny cel oznacza tyle, że kredytobiorca nie musi dokumentować wydatków środków, które udzielił mu bank. Środki mogą być podzielone na różne potrzeby, w tym również kupno samochodu. Bank zupełnie nie ingeruje w to, na co przeznaczy pieniądze klient.
Jeśli pod uwagę bierzemy kredyt na dowolny cel, trzeba zaznaczyć, że także w tym przypadku bank zweryfikuje zdolność kredytową. Ta wyliczana jest na nieco bardziej restrykcyjnych zasadach, ponieważ bank nie otrzymuje dodatkowego zabezpieczenia. Wpływy na konto, zaświadczenie o zarobkach, raport BIK, to podstawa. Każdy bank bierze pod uwagę indywidualne potrzeby klienta, jego oczekiwania, ale też możliwości spłaty.
Leasing samochodowy dla firm
By kupić samochód, możliwe jest wzięcie leasingu. Leasing samochodowy to opcja dla firm, nie tylko tych doświadczonych, ale również nowych. Dzięki takiemu zobowiązaniu, kredytobiorca można skutecznie zainwestować we własny biznes, który dopiero jest w fazie rozwoju.
Pamiętajmy jednak, że o ile leasing na samochód wykazuje szereg walorów, to ma także ograniczenia. Samochód, który jest leasingowany, pochodzi z komisu albo od dealera samochodowego, nigdy od prywatnego właściciela. Co więcej, z tej opcji korzystać mogą tylko firmy, ale te nie stają się od razu właścicielem pojazdu mechanicznego. Leasing oznacza użyczenie auta, dopiero wraz z końcem umowy i spłatą ostatniej raty leasingowej można go wykupić. Warto jednak podkreślić, że raty leasingowe udaje się wrzucić w koszty prowadzonej firmy, dzięki czemu przedsiębiorca płaci mniejsze podatki.
Decyzja o formie uzyskania finansowego wsparcia w celu kupna samochodu zawsze musi być indywidualna i dopasowana do potrzeb. O ile firmy częściej korzystają z opcji leasingu, przede wszystkim jako zobowiązanie na start dla nowych firm, tak prywatni inwestorzy wolą kredyt celowy. Przed podpisaniem umowy zawsze dobrze jest też porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie propozycji, by wybrać tę „szytą na miarę”.