kierownica samochodu
fot. Pixabay.com

Pojazd mechaniczny jest podstawowych narzędziem pracy w praktycznie każdej działalności gospodarczej. Okazuje się, że o zobowiązanie finansowe w tym zakresie stara się większość firm. Wydatek na auto jest spory, nie każdy biznes generuje wystarczające dochody, by móc nabyć samochód służbowy za gotówkę. Jakie rozwiązanie sprawdza się lepiej? Wziąć kredyt samochodowy, a może kredyt gotówkowy na dowolny cel? Różnice, korzyści i wady tych opcji przedstawiamy poniżej.

Kredyt na samochód

Kredyt samochodowy, to zobowiązanie celowy. Przedsiębiorcy mogą starać się o tego rodzaju finansowe wsparcie, jeśli wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Co ciekawe, kredyt na samochód może być brany na firmę, ale też przez indywidualnego klienta, zarabiającego z tytułu prowadzonego biznesu czy umowy o pracę.

Ograniczeniem jest konieczna zdolność kredytowa, a instytucja bankowa weźmie pod uwagę wartość generowanych dochodów, stałe koszty, wpływy na konto czy też historię kredytową. Nie ma jednak wątpliwości, że kredyt na auto jako kredyt celowy, jest udzielany na preferencyjnych warunkach. to dlatego, że już sam pojazd mechaniczny staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, jeśli kredytobiorca stanie się niewypłacalny.

Jeśli jednak porównamy kredyt na samochód z firmowym leasingiem, należy wspomnieć, że to zobowiązanie kredytowe daje większą swobodę klientowi banku. Przede wszystkim kredytobiorca staje się od razu właścicielem auta i może nim swobodnie dysponować. Ponadto, sam pojazd może pochodzić z komisu, od dealera samochodowego albo od prywatnego właściciela. Auto może być nowe albo używane, również w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Pamiętajmy także, że biorąc kredyt na samochód, kredytobiorca może liczyć na szereg dodatkowych korzyści. Banki oferują tańsze ubezpieczenie, serwisowanie czy rabaty u partnerów biznesowych z branży motoryzacyjnej.

samochod
fot. Pixabay.com

Kredyt na dowolny cel

Kolejną opcją na finansowe wsparcie w celu nabycia samochodu jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Takie zobowiązanie również nabywać mogą zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Kredyt gotówkowy na dowolny cel, to najchętniej nabywany produkt bankowy. Wszystko dlatego, że zaciąga się go łatwo, szybko, przy minimum formalności, a jednocześnie kredytobiorca może dowolnie dysponować udzielonymi środkami. Bank zupełnie nie ingeruje w to, na co przeznacza pieniądze klient. Najczęściej kredyt gotówkowy zostaje więc podzielony, a pieniądze przeznaczane są na różne cele. W przypadku firm może to być kupno samochodu, ale też realizacja innych inwestycji w celu rozwoju biznesu. Klienci indywidualni najczęściej przeznaczają pieniądze na auto, ale też wydatki bieżące, a nawet spłatę zadłużeń. Kredytobiorca nie rozlicza się z bankiem, nie musi dokumentować nabycia celu, co jest konieczne w przypadku celowego kredytu samochodowego.

Kredyt na dowolny cel mogą otrzymać jedynie osoby, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. W tym przypadku każdy klient weryfikowany jest indywidualnie, a sam kredyt gotówkowy charakteryzuje się nieco większym ryzykiem kredytowym. To dlatego, że nie posiada dodatkowego zabezpieczenia, kredytobiorca nie może więc liczyć na preferencyjne warunki.

auto
fot. Pixabay.com

Inne możliwości finansowego wsparcia, by nabyć samochód

Na rynku usług finansowych w naszym kraju panuje ogromna konkurencja, więc podmioty, które chcą uzyskać pieniądze w celu nabycia samochodu, mają do wyboru co najmniej kilka możliwości. Oprócz celowego kredytu na samochód czy kredytu na dowolny cel, wybrać można także leasing – ten dostępny jest jedynie dla firm.

Jeszcze inną opcją jest szybka pożyczka, tzw. chwilówka. Z tej pomocy mogą korzystać firmy i osoby prywatne i jest to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy nie wykazują odpowiedniej zdolności finansowej, a kolejny bank odmawia udzielenia zobowiązania. Firmy pożyczkowe nie weryfikują zdolności kredytowej potencjalnych klientów, dlatego środki mogą uzyskać nawet osoby bez płynności finansowej i dłużnicy. Taka pożyczka udzielana jest jednak na niewielką wartość, pieniądze mogą stanowić więc wsparcie czy dodatek do własnych oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here