samochod
fot. Pixabay.com

Nie masz oszczędności, ale marzysz o własnych „czterech kółkach”? Finansowe wsparcie zawsze możesz uzyskać z zewnątrz. Z pomocą przychodzi bank, który oferuje kredyt samochodowy, można zaciągać przecież także kredyty gotówkowe na dowolny cel. Popularną formą jest także leasing. Warto porównać różne możliwości, by wybrać tę najkorzystniejszą. Sprawdź szczegóły.

Kredyt na samochód – kompendium wiedzy

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe. Takie można uzyskać w wybranym banku. Warto podkreślić jednak główne czynniki, jakie mają znaczenie dla jego charakterystyki, a przede wszystkim atrakcyjności i opłacalności. Okazuje się, że to właśnie kredyt na samochód jest najczęściej nabywanym finansowym wsparciem w celu kupna własnego pojazdu mechanicznego. Ponieważ samochód staje się zabezpieczeniem kredytu, takie zobowiązanie udzielane jest najczęściej na preferencyjnych warunkach. Oczywiście, banki zawsze weryfikują zdolność kredytową potencjalnego klienta, natomiast cel finansowego wsparcia znacznie zmniejsza ryzyko kredytowe.

Co ważne, kredyt na auto może wziąć osoba prywatna, ale może to być również kredyt na firmę. Cechą typową dla tego produktu instytucji bankowej jest fakt, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem samochodu i może nim swobodnie dysponować. Oznacza to, że w razie problemów finansowych zawsze może auto sprzedać, by uregulować należności względem banku.

To jeszcze nie wszystko, bo kredyt samochodowy daje liczne bonusy kredytobiorcom. Ci mogą liczyć na tanie ubezpieczenie albo serwisowanie pojazdu. Samo auto można kupić nowe bądź używane, sprzedającym może być osoba prywatna, ale też komis czy salon samochodowy.

Typowe dla takich kredytów celowych jest to, że klient banku nie otrzymuje środków na zakup samochodu w formie gotówki. Te zostają od razu przekazane sprzedającemu, zaś kredytobiorca zobowiązuje się do spłat comiesięcznych rat.

kredyt na samochod
fot. Pixabay.com

Leasing samochodowy – charakterystyka

O ile kredyt na samochód może zaciągać osoba prywatna albo firma, tak leasing jest formą wsparcia jedynie dla działalności gospodarczej, a rozliczenie za samochód musi odbyć się w formie faktury. Z tej opcji korzystają przedsiębiorcy, którzy nie mogą liczyć na wsparcie, jakim jest kredyt na biznes, ale jednak potrzebują rozwijać firmę, chociażby poprzez inwestycję we flotę aut. Samochód służbowy jest nierzadko głównym narzędziem pracy. Leasing wybierany jest również dlatego, że część raty leasingowej można wrzucać w koszty prowadzonego biznesu, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają rozliczenia podatkowe. Należy jednak pamiętać, że leasing nie sprawi, iż pojazd mechaniczny stanie się własnością leasingobiorcy. Ten zostaje jedynie użyczany i można go wykupić dopiero po spłacie ostatniej raty. Jeśli mamy jednak pisać o korzyściach, to na pewno leasing ułatwia samą eksploatację auta, leasingodawca zapewnia na przykład serwisowanie czy naprawy.

portfel i samochod
fot. Pixabay.com

Inne formy finansowania samochodu

Tylko połowa Polaków posiada oszczędności, ale z reguły są one za małe, by kupić samochód. Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie ze strony banku i kredyt na samochód nie jest dla Ciebie, nie możesz też wziąć auta z leasing, bo nie prowadzisz działalności gospodarczej, może dobrą opcją będzie chwilówka? Ta nie wystarczy, by pokryć całkowite koszty nabycia pojazdu mechanicznego, ale na pewno może stanowić sporą część wydatków. Co więcej, można przecież jednocześnie nabyć kilka chwilówek, by zdobyć środki na realizację marzenia o „czterech kółkach”.

Bez względu na to, czy weźmiesz kredyt na samochód, leasing, a może szybką pożyczkę bez zdolności kredytowej, musisz mieć pewność, że stać Cię na spłatę comiesięcznych rat. W innym przypadku zostaną naliczone wysokie odsetki karne, możesz wpaść w długi. Pamiętaj też, że samochód generuje kolejne koszty, chociażby te wynikające z jego codziennej eksploatacji. To również dlatego decyzja o zewnętrznym wsparciu finansowym z zewnątrz musi być w pełni racjonalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here