fot. Pixabay.com

Polskie społeczeństwo coraz bardziej się wzbogaca. Dzięki temu potencjalny kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową, by móc podjąć współpracę z wybranym bankiem. Same instytucje uznają nas za wiarygodnych i wypłacalnych klientów, przez co kolejne oferty kredytowe są coraz atrakcyjniejsze. Na rynku usług kredytowych panuje zresztą ogromna konkurencja, a instytucje bankowe muszą wręcz walczyć o każdego klienta.

Kredy bankowy – co oferują instytucje bankowe?

Nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych. Każdy bank ustala własne warunki współpracy, a propozycje zobowiązań ustalane są z uwzględnieniem nie tylko bieżącej sytuacji na rynku usług kredytowych, ale również indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty potencjalnego klienta.

Jedno jest pewne, dzisiaj kredyt gotówkowy można uzyskać szybciej i łatwiej, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Co więcej, takie produkty są znacznie tańsze, a kredytobiorca może nawet liczyć na dodatkowe bonusy. Każdy bank oferuje do tego różne zobowiązania. Największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe na dowolny cel, ale klienci interesują się również kredytami celowymi, w tym na samochód, remont mieszkania czy kredytami hipotecznymi na zakup nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może otrzymać kredyt w banku, a priorytetem jest zdolność kredytowa, którą zawsze weryfikuje instytucja bankowa. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko kredytowe.

samochod dom ludzie
fot. Pixabay.com

Kto może wziąć kredyt bankowy?

Aby otrzymać kredyt bankowy, konieczna jest pełna wypłacalność oraz wiarygodność klienta. To właśnie zdolność kredytowa, która wyliczana jest przez analityków. W tym zakresie instytucje bankowe stosują własne parametry oceny wnioskującego o kredyt. Znaczenie ma także rodzaj udzielanego finansowego wsparcia. Zdolność kredytowa będzie weryfikowana w inny sposób, kiedy chcemy wziąć kredyt gotówkowy, a zupełnie inaczej, gdy wedle naszych oczekiwań mamy zaciągać kredyt hipoteczny.

W podstawowe formie zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie zaświadczenie o generowanych dochodach. Bank sprawdzi też wpływy na konto przyszłego klienta, oceni koszty stałe i wartość innych zobowiązań. W większości przypadków wygeneruje również raport BIK i sprawdzi historię kredytową. Jeśli kredytobiorca posiada zadłużenie albo w przeszłości opóźniał spłatę comiesięcznych rat, raczej nie ma szans na współpracę z bankiem.

Wyliczając zdolność kredytową, banki biorą też pod uwagę wartość całego zobowiązania oraz czas jego spłaty. W przypadku niektórych kredytów konieczne są także dodatkowe zabezpieczenia. Przykładem jest kredyt hipoteczny, dla którego obowiązkowy jest wkład własny czy dodatkowe ubezpieczenie. W ramach niektórych zobowiązań celowych już sam cel poprawia zdolność kredytową, a przy kredytach pod zastaw nieruchomości kredytobiorca nie musi wskazywać wysokości generowanych dochodów. Jak widać, zależności, które wyliczają zdolność kredytową, jest wiele. Nie ma jednak wątpliwości, że zobowiązania bankowe udzielane są jedynie wtedy, gdy klienta stać na to, by regulować comiesięczne należności zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

cegly i pieniadze
fot. Pixabay.com

Jak wybrać najlepszy kredyt bankowy?

Ogromna konkurencja, jaka panuje na rynku kredytowym, sprawia, że potencjalni kredytobiorcy mogą wybierać spośród ofert, jakie są dla nich najbardziej dogodne. Wiadomo na pewno, że najczęściej wybierane są kredyty gotówkowe oraz kredyt hipoteczny, natomiast wszystkie zobowiązania muszą być na tyle elastyczne, by to klient mógł cieszyć się finansowym wsparciem na dobrych zasadach współpracy. Polacy najczęściej liczą na tanie kredyty, chociaż coraz częściej znaczenie ma również forma brania kredytu – największą popularnością cieszą się dzisiaj kredyty online. Ważny jest też proces weryfikacji wniosku i czas na wypłatę środków. Aby to wszystko zweryfikować, warto korzystać z rankingów kredytowych, jakie dostępne są w sieci. Pomocny jest też kalkulator kredytowy, który wyliczy nie tylko całkowite opłaty za kredyt, ale też szanse na współpracę z daną instytucją bankową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here