Leasing prywatny na samochód

Do leasingu samochodu przystępują zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. Przed wyborem leasingodawcy i podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować wszystkie koszty oraz paragrafy w umowie. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób rozważających swój pierwszy leasing samochodu. Dowiesz się na jakie zapisy w umowie warto szczególnie uważać oraz po czym rozpoznać korzystną ofertą.

Oferta leasingowa – wiarygodna, uczciwa i atrakcyjna. Jak ją znaleźć?

Przeglądając oferty dostępnych w twojej okolicy leasingodawców, warto upewnić się, na jakich zasadach obliczają oni wysokość raty leasingowej. Ponadto, upewnij się, czy zapisy w umowie pozwalają na zmianę jej wysokości oraz na jakich zasadach może do tego dojść. Wzrost jak i spadek raty związane są ze zmianami stawki procentowej WIBOR. Jest ona podstawą w wyznaczaniu poziomu procentowania dla większości kredytów udzielanych w naszym kraju.

Limit kilometrów do wykonania to kolejna ważna sprawa. Jest on podawany w przeliczeniu na rok, a po jego przekroczeniu – rata leasingowa może pójść w górę. Warto dopasować przebieg do swoich potrzeb i planów wakacyjnych na następne lata, wybierając jego wysokość na poziomie 10, 20 lub nawet więcej km.

Możliwość wyjazdu za granicę oraz lista dostępnych obszarów i państw to kolejna sprawa, o której warto pamiętać. Jest związana z zasadami bezpieczeństwa i może wykluczać wyjazd np. do państw spoza wspólnoty UE.

Użytkowanie pojazdu a kwestie bezpieczeństwa

Prawo do korzystania z samochodu leasingowego dotyczy zazwyczaj osoby podpisującej umowę. Niekiedy jednak przewiduje ona możliwość użytkowania pojazdu przez inne osoby – współmałżonka, innego członka rodziny lub dowolną wskazaną osobę. Niekiedy dodanie takiego zapisu do umowy wymaga wniesienia kolejnych opłat.  

By mieć pewność, że samochód będzie bezpieczny, warto upewnić się jaki rodzaj polisy przewiduje dana umowa. W przypadku kradzieży – leasing prywatny wygasa natychmiast. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które w takiej sytuacji pokryje wszystkie straty.

Warto mieć również w pamięci kwestię dodatkowych opłat oraz upewnić się co do ich stawki. Niektóre mogą być naliczane w przypadku otrzymania mandatu – także tego z fotoradaru. Ich ukrycie jest w zasadzie niemożliwe, gdyż wszystkie mandaty trafiają do firmy, która udzieliła ci leasingu. Nie tylko będziesz zmuszony do jego opłacenia, ale poniesiesz dodatkowe koszty.

Jeśli planujesz podróżować z rodziną na wakacje, warto sprawdzić warunki umowy pod kątem dopuszczalności montażu relingów dachowych, haków lub uchwytów na klapę.

Ubezpieczenie i rozwiązanie umowy – kluczowe i wrażliwe punkty

Umowa leasingowa prawie zawsze obejmuje także polisę ubezpieczeniową, która będzie dotyczyć użytkowanego pojazdu. Polisa powinna obejmować okres korzystny dla obu stron. Warto jednak upewnić się, czy nie wygaśnie ona tuż przed końcem umowy, co mogłoby wymusić wykupienie nowej. Najlepiej, jeśli data wniesienia ostatniej raty i/lub wykupu wypadnie wcześniej, niż data zakończenia polisy.

Umowa na leasing prywatny może także obejmować możliwość jej wcześniejszego zakończenia. Najczęściej, dotyczy to sytuacji nagłych i nieprzewidzianych wypadków życiowych, które sprawiają, że dana osoba nie jest w stanie wywiązywać się z dalszych warunków umowy (np. poniosła poważny uszczerbek na zdrowiu). Warto poszukać w umowie odpowiednich zapisów pod tym kątem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here