praca biurowa
fot. Pixabay.com

Pierwsza praca, to praca bez doświadczenia i właśnie dlatego tak trudną ją dostać. I chociaż wymagania pracowników, którzy rozpoczynają dopiero zawodową karierę, nie są zbyt wygórowane, to jednak pracodawcy oferują im jedynie wybrany rodzaj stanowisk. Jak rozpocząć zawodową karierę, by piąć się po jej kolejnych szczeblach? Gdzie szukać zatrudnienia? Podpowiadamy tym, którzy chcą zacząć generować dochody.

Biura karier

Oferty pracy czekają na młodych w biurach karier. Te prężnie działają na uczelniach wyższych i wspierają studentów w poszukiwaniu zatrudnienia. To właśnie za ich pośrednictwem możliwa jest praca dla studenta jeszcze wtedy, gdy pobiera on edukację. Biura karier oferują nie tylko płatne staże i praktyki, ale też pracę dorywczą czy konkretne zlecenia. Ciekawostką i przede wszystkim główną zaletą takich ofert jest to, że propozycje generowania dochodów dla studentów, są ukierunkowane wedle branży i konkretnych kwalifikacji. Dzięki temu osoby, które już niedługo zdobędą wykształcenie wyższe, mogą zdobywać zawodowe doświadczenie w tym sektorze rynku, w którym ma przebiegać ich zawodowa kariera. Już w czasie studiów to tak ważne, by podjąć pierwsze kroki w celu uzyskania stabilnej pozycji na rynku pracy.

praca przy komputerze
fot. Pixabay.com

Agencja pośrednictwa pracy

Pierwsza praca może być z łatwością znaleziona, jeśli CV zostanie wysłane do podmiotów specjalizujących się w poszukiwaniu zatrudnienia innym. To właśnie agencja pośrednictwa pracy tworzy bazę kandydatów wedle konkretnych branż, by później móc odpowiadać na zapotrzebowanie potencjalnych pracodawców. Do agencji zgłaszają się przedsiębiorstwa, które wykazują deficyt, patrząc na konkretne stanowiska pracy. To nie tylko posady charakterystyczne dla zatrudnienia tymczasowego, ale również oferty pracy stałej. Agencja zajmuje się wstępną rekrutacją, dopasowuje kandydatów wedle wymagań pracodawcy. Proces ten przebiega szybko i sprawnie. Co więcej, to agencja pośrednictwa zatrudnienia czuwa nad tym, by warunki pracy były odpowiednie, a wynagrodzenie wypłacane na czas. Pracownicy, w tym osoby dopiero zaczynające swoją zawodową karierę, mogą więc zdobywać kolejne umiejętności, wiedzę i doświadczenie na rynku pracy. Ciekawostką jest także to, że agencje oferują nierzadko szkolenia zawodowe, dzięki którym przyszły pracownik posiada niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu.

Oferty pracy w internecie

Poszukiwania pracy mogą odbywać się na tzw. własną rękę. W sieci znajdziemy mnóstwo portali z ofertami zatrudnienia. Dzięki nowoczesnej technologii w kilka chwil udaje się aplikować na dane stanowisko, wysyłając swoje CV wraz z listem motywacyjnym. To ten drugi dokument stanowi priorytet, ponieważ jest wizytówką kandydata, jeśli ten nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia. Pamiętajmy jednak, że na jedną ofertę pracy umieszczoną w internecie zgłaszać może się nawet kilkaset osób. Konkurencja jest ogromna, dlatego tak trudno otrzymać nawet zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, nie mówiąc już o otrzymaniu posady.

komputer
fot. Pixabay.com

Praca po znajomości

Praca po znajomości to wciąż znane i powszechne zjawisko. Okazuje się jednak, że wymagania pracowników mogą być w tym przypadku sprzeczne z oczekiwaniami pracodawców. Fakt, że przyjaciel czy członek rodziny przedstawi i zarekomenduje potencjalnego kandydata, wcale nie oznacza, że ten otrzyma posadę. Musimy wiedzieć, że wynagrodzenie otrzymuje się za spełnienie zawodowych obowiązków, a osoba, która nie ma w tym kierunku właściwych kompetencji, nie będzie w stanie spełnić tychże wymagań. Praca po znajomości jest więc możliwa, ale tylko wtedy, gdy potencjalny pracownik posiada kierunkowe wykształcenie, wiedzę i umiejętności. Przydaje się wtedy chociażby szybkie szkolenie online czy kurs zawodowy, by kariera zawodowa mogła przebiegać wedle ustalonego planu.

Pamiętaj, że zawsze zamiast szukania pracy, możesz postawić na swój biznes. Własna firma to świetna opcja, jeśli tylko masz oryginalny pomysł. Urzędy Pracy oferują nawet bezzwrotne dofinansowania, które pomogą Ci rozwinąć działalność gospodarczą i rozpocząć generowanie dochodów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here