pracownik budowy
fot. Pixabay.com

Od czasu, kiedy polski rząd zdecydował o ułatwieniu Ukraińcom legalnego pobytu w naszym kraju oraz podejmowaniu legalnej pracy na uproszczonych zasadach, wschodnią granicę przekroczyło ponad 2 miliony obywateli Ukrainy. Większość z nich potwierdza, że właśnie w Polsce znajduje lepiej płatną pracę. Jak szukać zatrudnienia na nieznanym rynku? Niejedna agencja pośrednictwa pracy ułatwia ten proces. Poznaj szczegóły.

Ukraińcy w Polsce

Rzeczywiście, Ukraińcy, którzy przybyli do Polski w celach zarobkowych, potwierdzają, że zatrudnienie odbywa się u nas na znacznie lepszych warunkach, aniżeli w ich ojczyźnie. Nie chodzi już tylko o zarobki, które są nawet kilka razy wyższe, ale i samo podejście do pracowników. Polscy pracodawcy oferują znacznie lepsze warunki socjalne.

Większość obywateli Ukrainy przyznaje, że chce w Polsce zostać na stałe i tutaj układać swoje „nowe życie”. Przeciętny pracownik z Ukrainy to mężczyzna, „głowa rodziny”, który pracuje, by wysyłać oszczędności pozostawionej rodzinie i przygotować odpowiednie warunki, by najbliżsi także mogli przenieść się na stałe do Polski. Wylicza się, że pracownik ze Wschodu jest w stanie każdego miesiąca zaoszczędzić nawet 1 000 złotych. Warto przy tym wspomnieć, że o ile jeszcze do niedawna cudzoziemcy mogli rzeczywiście liczyć na nieco niższe wynagrodzenie, aniżeli Polacy zatrudnieni na takim samym stanowisku, to dzisiaj proporcje te są wyrównane. Wpływ na to ma także zadowolenie polskich przedsiębiorców z pracy Ukraińców, a większość z nich deklaruje, że pracownik z Ukrainy może nawet liczyć na podwyżkę.

praca na budowie
fot. Pixabay.com

Gdzie pracuje pracownik z Ukrainy?

Nie da się ukryć, że obywatele Ukrainy łatają „dziurę” po Polakach, którzy po wejściu naszego kraju wyjechali na Zachód w celach zarobkowych. W Polsce nadal brakuje pracowników, a Ukraińcy pozwalają polskim firmom funkcjonować i prężnie się rozwijać. Nadal zatrudniani są głównie w branży budowlanej, gastronomicznej, handlowej, przemyśle oraz na produkcji. Domeną pracowników zza wschodniej granicy jest praca tymczasowa, w tym praca sezonowa. To głównie proste czynności zawodowe, do których realizacji nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie, zaś pomocne przydaje się jedynie krótkie przeszkolenie.

Oczywiście, nie jest to standard, bo trzeba przyznać, że coraz więcej obywateli może liczyć na otrzymanie pracy nawet na kierowniczych stanowiskach. Czy zdajesz sobie sprawę, że każdego roku co najmniej kilka tysięcy Ukraińców zdobywa w naszym kraju wykształcenie wyższe? Dzięki temu polska gospodarka i krajowy rynek pracy zdobywa pracowników wyższego szczebla i konkretnych specjalistów.

pracownik na budowie
fot. Pixabay.com

Poszukiwanie pracy – agencja pośrednictwa pracy

Chociaż w przypadku obywateli Ukrainy bariera językowa nie jest dużym problemem, to jednak pracownicy ze Wschodu mogą mieć problem ze znalezieniem pierwszej pracy po przybyciu do naszego kraju. Większość liczy na znajomości, ale są i tacy, którzy nie mają jeszcze w Polsce żadnych kontaktów.

Właśnie im z pomocą przychodzi agencja pracy. Wraz z powszechnością przybywania Ukraińców do Polski w celach zarobkowych, powstały liczne agencje pośrednictwa pracy, które specjalizują się właśnie w szukaniu zatrudnienia cudzoziemcom. Oprócz konkretnych ofert zajmują się także załatwianiem zezwoleń na pobyt w Polsce i legalną pracę. Korzystają na tym dwie strony, ponieważ Ukrainiec może pracować i generować dochód, zaś pracodawca zyskuje personel zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.

Agencja pracy jest najlepszą opcją dla cudzoziemców, ponieważ nie tylko zapewnia zatrudnienie, ale i ciągłość zarabiania w przypadku kończących się zleceń. Przypomnijmy, że agencja pracy zajmuje się też załatwianiem zakwaterowania oraz dowozem w miejsce pracy. Pilnuje dobrych warunków zatrudnienia, czuwa nad wypłatą wynagrodzeń o ustalonej wartości i w terminie. Dla samych pracodawców, którzy decydują się na zatrudnienie Ukraińców, jest to również korzystne, ponieważ zyskują pracowników bez zbędnych formalności i mogą zająć się rzeczywistą działalnością firmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here