W Polsce nadal pracownicy otrzymują znacznie niższe wynagrodzenie, aniżeli mieszkańcy innych krajów unijnych zatrudnieni na podobnych stanowiskach. I chociaż sytuacja na krajowym rynku zatrudnienia ulega każdego roku poprawie, to jednak wciąż wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Tam mają szansę na wyższe zarobki, ale też lepsze warunki zatrudnienia.
Jak znaleźć pracę za granicą?
Najwięcej Polaków wyjechało na Zachód po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. To wtedy zniknęły granice, a nasi rodacy mogli podejmować legalne zatrudnienie i to bez żadnych ograniczeń. I chociaż boom na wyjazdy w celu generowania lepszych zarobków już dawno minął, to nadal mnóstwo Polaków zaraz po skończeniu szkoły wyjeżdża do pracy na Wyspach, do Niemiec, Szwajcarii czy Norwegii.
Niestety, nie pociesza fakt, że o ile jeszcze do niedawna praca za granicą wiązała się z wykonywaniem prostych, fizycznych obowiązków, do których nie było wymagane specjalistyczne wykształcenie, tak dzisiaj poza granice Polski wyjeżdżają eksperci danej dziedziny, osoby po studiach wyższych, specjaliści, którzy na Zachodzie robią zawrotne kariery. Niestety, Polska nadal pozostaje pod tym względem daleko w tyle. To zresztą dlatego można mówić o ogromnym deficycie na specjalistów w niemalże każdej branży krajowego rynku.
Osoby, które decydują się na pracę zarobkową poza granicami Polski, mogą szukać zatrudnienia, wykorzystując co najmniej kilka dostępnych sposobów. Znacznym utrudnieniem jest jednak nieznajomość obcego rynku pracy i nierzadko występująca bariera językowa. To dlatego najlepszą opcją jest współpraca z podmiotem, takim jak agencja pracy. Praca za granicą nie jest nie tylko łatwa do znalezienia, ale panować w niej muszą też dobre warunki i optymalne bezpieczeństwo. Niestety, wciąż na zagranicznym rynku funkcjonują nieuczciwi pracodawcy, którzy zatrudniają na niegodziwych warunkach i oszukują w kwestii wypłaty wynagrodzenia. By nie doszło do takich nadużyć i wykorzystywania cudzoziemców, powstały agencje pośrednictwa pracy, które działają na rynku międzynarodowym. Właśnie z nich należy korzystać.

Agencja pośrednictwa pracy dla obcokrajowców – jak współpracować?
Przede wszystkim, osoby, które decydują się na wyjazd do pracy za granicę, powinny sprawdzić wiarygodność i profesjonalizm wybranej agencji. Dobra agencja pośrednictwa pracy musi posiadać certyfikaty i pozwolenia, dzięki którym może pośredniczyć w ramach wynajmu pracowników. Zawsze warto też zerknąć na opinie, jakie o agencji pojawiają się w sieci. Te wystawiają inni pracownicy, którzy dzięki konkretnemu podmiotowi znaleźli zatrudnienie na obczyźnie.
Agencja pracy czuwa nie tylko nad znalezieniem pracy, ale też bezpieczeństwem. To właśnie główne czynniki, wobec których potencjalni zatrudnieni decydują się na taką współpracę. To agencja negocjuje wynagrodzenie, sprawdza terminowość wypłat, nadzoruje stanowisko pracy i wykonywanie obowiązków zgodnie z ustaleniami. To także agencja załatwia formalności, jeśli takie są potrzebne w ramach uzyskania pozwolenia na legalną pracę na obczyźnie. Każde zatrudnienie musi być podjęte na podstawie umowy, zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami prawa.
Współpraca z agencją to też gwarancja otrzymania posady zgodnie z własnymi kwalifikacjami, wykształceniem, kompetencjami i potrzebami. Jeśli pracownik wymaga szkolenia, to agencja jest odpowiedzialna za organizację kursu.

Dlaczego współpraca z agencją pracy jest bezpieczną opcją?
Nieznajomość zagranicznego rynku pracy oraz bariera językowa, są znacznymi ograniczeniami w zakresie możliwości podjęcia intratnej posady. Agencja pośrednictwa pracy jest podmiotem, który dba o pracowników, załatwia formalności, wspiera, do tego znajduje oferty zatrudnienia, dzięki czemu nawet w przypadku pracy sezonowej, kandydat może liczyć na stałość zleceń. Nie ma wątpliwości, że jest to najlepsze rozwiązanie, by praca za granicą była opłacalna i przebiegała w dobrych warunkach. Z tej opcji korzystają przecież także pracownicy z Ukrainy, którzy w poszukiwaniu zatrudnienia przybywają do Polski.