fot.Pixabay.com

Coraz więcej osób nie chce pracować na etat, ale wybiera własną działalność gospodarczą. Nie każdy ma jednak środki, by prężnie rozpocząć prowadzenie własnego biznesu i móc go rozwijać. Z pomocą przychodzi wsparcie zewnętrzne, chociażby ze strony instytucji bankowych. Jak pozyskiwać pieniądze, by móc generować coraz większe zyski i przeganiać konkurencję w branży? Firmy mają wiele możliwości.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, możesz ubiegać się o finansowe wsparcie na otwarcie firmy. Każdy Urząd Pracy ustala własne warunki akceptowania wniosków, a dotacja może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Warunki są proste. Musisz napisać biznesplan i przedstawić go komisji. Ta przydziela punkty, a jeśli zdobędziesz ich odpowiednią ilość, środki zostaną Ci przydzielone – Urząd Pracy ma na ich wypłatę 30 dni. Od tego czasu masz 2 miesiące, by założyć działalność gospodarczą i kolejne, by nabyć rzeczy wskazane w biznesplanie. Firmę musisz utrzymać rok, musisz także przedstawić dowód realizacji inwestycji, na jakie zostały przeznaczone środki. W toku prowadzenia biznesu możesz dodatkowo wnioskować na przykład o doposażenie stanowiska pracy albo o pomoc w utrzymaniu pracownika.

firma
fot. Pixabay.com

Dotacje unijne

Osoby, które prowadzą własne firmy, mogą brać udział w dedykowanych programach wsparcia. Dzięki nim otrzymują bezzwrotne dotacje na inwestycję w działalność gospodarczą wedle zakresu danego programu. Z takiej opcji korzystać mogą zarówno firmy, które działają już na rynku, ale też te, które dopiero zaczynają swoją działalność.

Kredyt na firmę

Najpopularniejszą formą finansowego wsparcia pozostają nadal kredyty na firmy. Te mogą być udzielane w formie gotówkowej na dowolny cel, kredyty dla firm mogą być też celowe – świetnym przykładem jest na przykład kredyt samochodowy.

W zależności od potrzeb prowadzonego biznesu, kredyty dla firm są udzielane tym już doświadczonym albo dopiero rozpoczynającym działalność, a same banki oprócz wyliczania zdolności kredytowej, zwracają także uwagę na potencjał biznesu i ryzyko kredytowe, jakie wiąże się z danym sektorem rynku.

By otrzymać kredyt na firmę, należy spełnić określone warunki, każda instytucja prowadzi własną politykę kredytową, przez co te mogą być różne. Wiadomo na pewno, że tego typu finansowe wsparcie nie zostanie udzielone, jeśli firma jest zadłużona albo generuje zbyt niskie dochody. Analitycy kredytowi zawsze sprawdzają raport BIK oraz KRD, weryfikują tzw. czarne listy dłużników gospodarczych, sprawdzają wpływy na firmowe konto, a nawet żądają referencji od kluczowych kontrahentów firmy. Podstawą są też zawsze rozliczenia PIT.

praca przy komputerze
fot. Pixabay.com

Podsumowanie

Sam pomysł na biznes nie wystarczy. W obliczu ogromnej konkurencji praktycznie w każdym sektorze rynku trzeba walczyć o utrzymanie i prześciganie konkurencji. Aby udało się to z powodzeniem, konieczne są stałe inwestycje w działalność gospodarczą. Na szczęście, właściciele firm mogą korzystać z różnego rodzaju pomocy finansowej. Zawsze warto korzystać ze wsparcia bezzwrotnego, chociaż trzeba przyznać, że kredyty dla firm także udzielane są dzisiaj na naprawdę preferencyjnych warunkach. Każde zobowiązanie należy dobierać według indywidualnych potrzeb, ale też możliwości spłaty, jeśli wzięte środki na inwestycje w biznesie należy oddać zgodnie z podpisaną umową. Zobowiązanie ma być finansowym wsparciem, a nie czynnikiem, który prowadzi do powstania długów i utraty płynności finansowej.

Zawsze warto porównać różne możliwości wsparcia, ich wady i zalety. Trzeba dokładnie czytać umowy, właściciele firm, którzy starają się o dodatkowe środki, mają też możliwość negocjowania warunków, by te były jak najkorzystniejsze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here