mezczyzna
fot. Pixabay.com

Chociaż bezrobocie w Polsce każdego roku maleje, a na rynku zatrudnienia nadal rządzi pracownik, to jednak nadal poszukiwanie pracy jest jedną z podstawowych form aktywizacji zawodowej. Polscy pracownicy oraz cudzoziemcy mają co najmniej kilka możliwości szukania ofert, dzięki czemu długo nie pozostają bezrobotni. Co więcej, poszukiwanie pracy dotyczy nie tylko tych, którzy obecnie nie mają zatrudnienia, ale również osób, które chcą zmienić dotychczasowe warunki generowania zarobku. Jedną z możliwości jest współpraca z agencją pracy.

Jak działa agencja pośrednictwa pracy?

Agencja pracy to podmiot, który współpracuje zarówno z potencjalnymi pracownikami, ale tez pracodawcami, którzy poszukują personelu na konkretne stanowiska. Jej zadaniem jest znalezienie zatrudnienia potrzebującym wedle ich indywidualnych potrzeb, kwalifikacji zawodowych i kompetencji. Co więcej, agencja pracy dobiera potencjalnych pracowników według potrzeb pracodawców, którzy zgłaszają określone zapotrzebowanie na kadrę.

Pamiętajmy jednak, że rola agencji zatrudnienia nie kończy się na znalezieniu pracy potencjalnemu pracownikowi i spełnienie wymagań pracodawców. Ten podmiot nadzoruje cały okres zatrudnienia, nierzadko zajmuje się kwestiami księgowymi, kadrowymi oraz płacowymi. Agencja pośrednictwa pracy, jeśli zajmuje się wynajmem pracowników, w tym tych, którzy nie są obywatelami Polski, załatwia także legalny pobyt na terenie naszego kraju oraz pozwolenie na legalną pracę. Jeśli pracownik tego wymaga, agencja pracy gwarantuje także warunki mieszkaniowe oraz dojazd na miejsce zatrudnienia.

praca
fot. Pixabay.com

Jak znaleźć pracę z agencją?

Wystarczy zgłosić się do wybranej agencji pośrednictwa pracy, wypełnić odpowiedni formularz i przejść rozmowę rekrutacyjną. Dzięki niej specjaliści dowiedzą się, jakie kwalifikacje zawodowe, ewentualne doświadczenie i kompetencje posiada osoba szukająca zatrudnienia. To ważne, by dobrać poszczególne oferty pracy wedle indywidualnych potrzeb.

Oferty pracy według branż

Jeszcze do niedawna przeciętna agencja pośrednictwa pracy zajmowała się przede wszystkim krótkoterminowym wynajmem pracowników, a samo zatrudnienie dotyczyło pracy sezonowej albo innej pracy fizycznej. Potencjalny pracownik nie musiał mieć specjalistycznego wykształcenia, były to głównie proste czynności zawodowe, do których realizacji wystarczyło krótkie szkolenie.

Nadal w agencjach pracy prym wiedzie branża budowlana, gastronomiczna, przemysł oraz produkcja, natomiast warto zwrócić uwagę na zmieniające się tendencje.

Niejedna agencja pośrednictwa zatrudnienia posiada w swojej bazie wyszkolonych kandydatów z wyższym wykształceniem, którzy szukają zatrudnienia na kierowniczych stanowiskach oraz w pracy biurowej. Coraz częściej taki wynajem pracowników odbywa się w celu konkretnych projektów, na przykład w sektorze IT czy w branży marketingowej.

Pamiętajmy także, że coraz więcej agencji działa na rynku międzynarodowym. Oznacza to, że znajduje zatrudnienie dla Ukraińców w Polsce czy też innych cudzoziemców, ale zajmuje się także poszukiwaniem pracy naszym rodakom na obczyźnie. Dzięki temu Polacy mogą mieć gwarancję bezpiecznego zatrudnienia poza granicami ojczyzny i pewność dobrych warunków wykonywania zawodowych obowiązków.

kobieta w pracy
fot. Pixabay.com

Inne możliwości szukania zatrudnienia

Agencja pośrednictwa pracy oczywiście nie jest jedyną opcją, by znaleźć dobrą posadę. Zatrudnienie można znaleźć samodzielnie, chociażby poprzez wyszukiwanie ofert na portalach internetowych. Zawsze warto wyszukiwać takich, które specjalizują się w konkretnych sektorach rynku i wybierać te, które pasują do konkretnych kwalifikacji i zawodowego wykształcenia. Dzisiaj internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, dzięki niemu udaje się wysyłać CV w formie elektronicznej, a nawet przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne w formie online. To tak ważne w czasach pandemii koronawirusa, kiedy zalecana jest przecież społeczna izolacja, a wiele firm pracuje zdalnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here