praca biurowa
fot. Pixabay.com

W Polsce działa ponad 2,5 mln działalności gospodarczych. Fakt, że połowa z tych zakładanych w ciągu jednego roku zostaje zamykana, wcale nie oznacza, że prowadzenie własnego biznesu jest nieopłacalne. Wręcz przeciwnie, na taki rodzaj generowania zarobków decyduje się coraz więcej osób. Co wybrać – praca na etat czy własna firma? Przedstawiamy zalety i wady tego rodzaju form zatrudnienia.

Praca na etat- czy warto?

Praca na etat jest najczęściej wybieraną formą zatrudnienia. Wszystko dlatego, że daje stabilizację, zmniejsza też formalności, jakie wiążą się z rozliczeniami. Praca na etat gwarantuje ubezpieczenie, urlop wypoczynkowy, możliwość zwolnienia chorobowego. W najlepszej sytuacji są ci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż nadal powszechne są tzw. umowy śmieciowe. Osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło, na zapewnienie utrzymania pracy nie mogą niestety liczyć.

Co ciekawe, jak potwierdza agencja pracy, popularnością cieszy się praca tymczasowa. Szukanie pracy w dzisiejszych czasach nie jest trudne, na rynku zatrudnienia rządzi pracownik. Wciąż brakuje chętnych na określone stanowiska, chociaż bezrobocie każdego roku spada. Okazuje się, że krajowe przedsiębiorstwa borykają się z brakiem specjalistów, przez co nie mogą się rozwijać i wykazywać przewagi konkurencyjnej. Wpływ na to ma wyjazd naszych obywateli na Zachód w celach zarobkowych. Co prawda dziurę po nich łatają pracownicy z Ukrainy, natomiast ilość tych pracowników wciąż jest niewystarczająca.

praca biurowa
fot. Pixabay.com

Wymagania pracowników są coraz większe, na szczęście przedsiębiorstwa starają się je spełniać. Ogromną zaletą jest na pewno to, że ponad połowa firm w naszym kraju decyduje się na ten demokratyczny, liberalny system zarządzania. Oznacza to, że zwraca się uwagę na potrzeby pracownika, a samo wynagrodzenie nie jest już jedyną korzyścią. Pracownik zatrudniony na etat może liczyć na dobre warunki pracy, ale też dodatkowe bonusy. Szkolenia online, kursy zawodowe, wyjazdy integracyjne, premie uznaniowe czy pakiety medyczne, to tylko niektóre z dodatków do pensji.

Warto zaznaczyć, że w Polsce coraz rzadziej rozpoznaje się wypalenie zawodowe. Wszystko dlatego, że dba się o motywację i zaangażowanie pracowników. Dobrze znany wyścig szczurów i niezdrowa atmosfera w zespole, który jest nastawiony na konkurowanie, to już przeszłość. Dzisiaj wiadomo na pewno, że tylko zgrany team może wykazywać pożądane efekty, dzięki czemu generuje lepsze zyski.

firma
fot. Pixabay.com

Własna firma- podejmij ryzyko

Dokładnie tak – prowadzenie własnego biznesu jest ryzykowne, bo powodzenie działalności zależy od właściciela. Podstawą jest pomysł na firmę, później dobór odpowiedniej kadry i stylu zarządzania. Prowadząc firmę, obowiązków jest znacznie więcej, aniżeli w przypadku pracy na etat. Nie da się jednak ukryć, że przedsiębiorca jest kowalem swojego losu i może osiągnąć pełen sukces na rynku w określonej branży.

Na prowadzenie własnej firmy decydują się przede wszystkim osoby, które chcą osiągnąć elastyczne warunki zatrudnienia i nie lubią, gdy ktoś dyktuje im metody realizowania zawodowych obowiązków. To osoby, które nie chcą być ograniczane. Chodzi tutaj o wysokości generowanych zarobków, ale i możliwości rozwoju.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą czy prowadząc firmę, która zatrudnia pracowników, bierze się na siebie ogromną odpowiedzialność. Dochodzą do tego formalności, chociażby kwestie kadrowe, płacowe i rozliczeniowe z kontrahentami bądź Urzędem Skarbowym i ZUS. Właściciel firmy zajmuje się już nie tylko konkretnymi obowiązkami zawodowymi, ale musi być ekspertem w wielu dziedzinach. Liczy się tu dobra organizacja pracy oraz doskonała komunikacja. Nie da się jednak ukryć, że prężnie rozwijająca się firma przynosi ogrom satysfakcji, a sukces, jaki osiąga biznes wedle autorskiego pomysłu, jest wręcz zawodowym spełnieniem. Praca ma być przyjemnością, tylko wtedy pracownik może być w pełni zmotywowany i zaangażowany. Generowanie coraz większych zysków i zdobywanie rzeszy stałych klientów z całą pewnością pomaga to osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here