pracownicy w biurze
fot. Pixabay.com

Sama agencja pracy zajmuje się rekrutacją oraz selekcją pracowników. Najczęściej działa w ramach współpracy tymczasowej, a wynajem pracowników jest jej głównym działaniem. Jakie korzyści mogą uzyskać pracodawcy, którzy właśnie za jej pośrednictwem chcą zatrudniać pracowników? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Rekrutacja pracowników

Przedsiębiorca może zająć się kluczową działalnością firmy, ponieważ to agencja pośrednictwa pracy zajmuje się rekrutowaniem potencjalnych kandydatów na dane stanowisko pracy. Dzięki temu minimalizowane są zresztą koszty, jakie właściciel musiałby ponieść za stworzenie działu rekrutacyjnego. Oszczędza się również czas, bo to agencja pracy wybiera tych pracowników, których kompetencje czy doświadczenie jest zgodne z potrzebami pracodawcy w ramach oferowanego zatrudnienia. Trzeba też przyznać, że to w agencji pracy pracują profesjonaliści, więc proces rekrutacji przebiega szybko i sprawnie. Samo szukanie pracy za jej pośrednictwem trwa dosłownie chwilę, dokładnie tak samo dziele się, kiedy to pracodawca oferuje kolejne miejsca zatrudnienia i szuka odpowiednich osób do realizacji konkretnych, zawodowych obowiązków.

szef w biurze
fot. Pixabay.com

Oszczędności finansowe

Każda agencja pośrednictwa pracy działa na podobnych zasadach. Przyjmuje CV od potencjalnych pracowników, przeprowadza z nimi wywiad, ustala kwalifikacje, kompetencje, ale też wymagania pracowników względem podejmowanego zatrudnienia. To na tej podstawie kategoryzuje kandydatów, co znacznie upraszcza później ich dobór dla konkretnego pracodawcy i na dane miejsce pracy.

Weźmy pod uwagę, że na każdą ofertę zatrudnienia, swoje CV czy portfolio składa nawet kilkaset osób. Pracodawcy nie mają czasu, ani nawet kompetencji, by wykonać wstępną selekcję, a później przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne. W tym celu muszą więc zatrudnić specjalistę. Koszty utrzymania etatu są jednak wyższe, aniżeli współpraca z agencją pracy w razie potrzeby. Ta odbywa się przecież jedynie na zlecenie, kiedy taka usługa jest rzeczywiście potrzebna.

Formalności i kwestie kadrowe

Coraz częściej wynajem pracowników dotyczy cudzoziemców. Czy wiesz, że w Polsce na stałe pracuje już blisko 2 miliony Ukraińców? Pracownicy ze Wschodu podejmują zatrudnienie w różnych branżach, najczęściej tej budowlanej oraz w produkcji. To jednak agencja pośrednictwa zatrudnienia jest podmiotem, która czuwa nad komfortem ich pracy, ale też wszelkimi formalnościami. To agencja załatwia albo sprawdza pozwolenia na pobyt i legalną pracę w naszym kraju, by pracodawca mógł zatrudniać cudzoziemców zgodnie z przepisami prawa. To agencja pracy załatwia takim pracownikom nocleg, a nierzadko nawet transport w miejsce pracy.

Pracodawcy zupełnie nie interesują formalności, on zajmuje się jedynie wdrożeniem pracownika oraz realizacją przelewu na jego wynagrodzenie.

praca w biurze
fot. Pixabay.com

Zatrudnianie w czasach pandemii

Czy wiesz, że problemy na rynku pracy pojawiły się nie tylko dla pracowników? Oczywiście, wielu z nich straciło zatrudnienie przez wprowadzanie kolejnych obostrzeń, jakich celem jest minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spory problem mają także pracodawcy, którzy szukają osób na określone stanowiska. Utrudniona jest na przykład sama rekrutacja, która dzisiaj przebiega najczęściej online. Agencja pośrednictwa pracy ma w tym zakresie przewagę, ponieważ w jej bazie figurują już sprawdzeni kandydaci.

Pracodawca może mieć też problem ze znalezieniem pracowników, ponieważ wielu wyjechało do rodzinnych domów. W przypadku Ukraińców liczni przekroczyli wschodnią granicę, by w trudnych czasach pandemii być z rodziną. To agencja ma z nimi kontakt i może powiadomić o możliwości zatrudnienia.

Pamiętajmy również, że liczni pracodawcy szukają jednocześnie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pracowników. Dobrym przykładem jest tutaj praca sezonowa. Sporym problemem może być wtedy samodzielna rekrutacja. Dzięki agencji nie ma z tym żadnego kłopotu.

Ciekawostką jest też fakt, że forma zatrudnienia we współpracy z agencją pracy jest też korzystną opcją dla samych pracowników. Nie grozi im wypalenie zawodowe, bo mogą podejmować zatrudnienie tymczasowe, a więc przy różnych projektach, zdobywając tym samym doświadczenie i kolejne umiejętności.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here