W Polsce panuje coraz mniejsze bezrobocie, zaś sami pracodawcy wciąż szukają nowych pracowników. Na krajowym rynku pracy rządzą potencjalni kandydaci do obsadzenia na konkretne stanowiska. To zresztą dlatego większość firm zmienia styl zarządzania i zwraca uwagę na zapewnienie optymalnych warunków zatrudnienia. Sami pracownicy mają coraz większe wymagania i aplikują tylko do tych przedsiębiorstw, które je spełniają.
Styl zarządzania personelem
Pracownicy nie chcą, by ktoś zarządzał ich pracą w sposób autorytarny. Czasy, w których działem rządzili kierownicy, już dawno minęły. Dzisiaj zwraca się uwagę na raczej miękkie zarządzanie, gdzie sami pracownicy niższego szczebla również mają wiele do powiedzenia. Okazuje się, że wspólne dążenie do jednego celu przynosi lepsze efekty, a pracownicy, którzy są zaangażowani i zmotywowani poprzez zapewnienie dobrych warunków zatrudnienia i liczenie się z ich zdaniem, są znacznie bardziej wydajni. Przekłada się to na finalne efekty oraz zwiększone zyski firmy.
Wymagania pracowników są jednoznaczne. Zatrudnieni chcą decydować o formie realizacji zawodowych zadań, chcą samodzielnie wybierać model pracy, tak by ten był zgodny z ich indywidualnymi preferencjami. Firma, która szanuje swój personel, ma szansę na rozwój i przewagę konkurencyjną, przecież to zatrudniona kadra i cały zespół ma znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.
Dodatkowe bonusy
Okazuje się, że szukanie pracy polega już nie tylko na weryfikowaniu ofert, zgodnie z którymi potencjalny kandydat zwraca uwagę jedynie na wynagrodzenie. Liczą się też dodatkowe bonusy, które mają znaczenie dla zadowolenia z wykonywanych obowiązków.
Pracownik chce pracować w zespole, w którym panuje dobra, zdrowa atmosfera i eliminowany jest tzw. wyścig szczurów. Już dawno udowodniono zresztą, że niedbanie o tego rodzaju czynniki wpływa na wypalenie zawodowe, które może pojawić się nawet po kilku miesiącach pracy.
Pracownik zwraca uwagę na samorozwój i możliwości, jakie oferuje firma. Do podstawowego wynagrodzenia wlicza się także bonusy w postaci wyjazdów integracyjnych czy szkoleń. To szkolenia zawodowe cieszą się ogromną popularnością, a w czasie pandemii koronawirusa są to szkolenia online. Warto wziąć pod uwagę, że wydatek na tego rodzaju możliwości zdobywania nowej wiedzy i umiejętności jest spory i wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Nic dziwnego, że pracownicy chcą, by te były finansowane przez pracodawców.
Współczesny pracownik zwraca też uwagę na premie różnego rodzaju i same warunki zorganizowane na stanowisku pracy. Korzystanie z nowoczesnych sprzętów i narzędzi również jest formą dodatkowych bonusów, jakie wpływają na zaangażowanie, zadowolenie pracownika oraz jego lojalność względem firmy.
Wymagania pracowników – co mówią eksperci?
Istnieje coraz więcej możliwości poszukania zatrudnienia. Jak potwierdza agencja pośrednictwa pracy, CV najczęściej składane są do nowoczesnych, międzynarodowych, prestiżowych przedsiębiorstw, które stosują innowacyjne metody współpracy z zatrudnionymi. Dzisiaj pożądane są miejsca pracy, które funkcjonują na podstawie standardów europejskich.
Nawet kilka razy więcej CV składanych jest do tych przedsiębiorstw, które oferują dodatkowe bonus pracownikom. Standardem są już premie uznaniowe, ale też prywatne pakiety medyczne, bony zakupowe, abonamenty sportowe. Ponad połowa polskich firm oferuje swoim pracownikom szkolenia zawodowe i kursy oraz spotkania i wyjazdy integracyjne. Siedziby firm wyposażane są nie tylko w dobre zaplecze socjalne, ale też strefy wypoczynku dla pracowników. Playstation czy tzw. piłkarzyki stają się powszechną formą odprężenia podczas przerwy w pracy. Patrząc na zachodnie przedsiębiorstwa, również polscy właściciele firm po prostu inwestują nie tylko w kwalifikacje zatrudnionej kadry, ale też ich zadowolenie z pracy. Pizza na lunch, owoce, a może napoje bez ograniczeń? Tak naprawdę wystarczy nawet niewielka inwestycja finansowa, by pracownik lepiej postrzegał firmę. Pamiętajmy, że jej wizerunek w wewnętrznych strukturach przekłada się na opinie o jej funkcjonowaniu na zewnątrz.