pracownik w biurze
fot. Pixabay.com

Czy wynajem pracowników jest opłacalny? Na jakich zasadach następuje współpraca z agencją pośrednictwa pracy i czy warto takową podejmować? Dla których pracodawców jest to najlepsza opcja i jakie korzyści z tego tytułu udaje się generować? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Jak podjąć współpracę z agencją pracy?

Sama agencja pośrednictwa pracy współpracuje zarówno z pracownikami, jak i pracodawcami. Te dwa rodzaju współpracy odbywają się na zupełnie innych zasadach, a agencja pozostaje jakby nadzorcą, który kontroluje przebieg zatrudnienia.

Rozpoczęcie współpracy jest proste, wystarczy, by pracodawca zgłosił się do agencji i określił swoje potrzeby. Warto wybierać te agencje, które specjalizują się w konkretnych sektorach rynku i branżach, dzięki czemu z powodzeniem uda się szybko znaleźć potrzebnych pracowników. Pracodawcy, dla których agencja pracy ma być wsparciem z szukaniu i zatrudnianiu personelu, powinni zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie i profesjonalizm agencji. Ta musi mieć niezbędne uprawnienia i certyfikaty, szczególnie gdy działa na rynku międzynarodowym. Pamiętajmy, że praca za granicą jest coraz bardziej pożądana, ale i do Polski zjeżdżają pracownicy ze wschodu czy innych zakątków świata.

Pracodawca wypełnia specjalny formularz, w którym określa kompetencje pracownika, jakiego chce przyjąć na dane stanowisko. Typowa jest praca tymczasowa oraz praca sezonowa, a pracodawca niejednokrotnie wykazuje zapotrzebowanie na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pracowników.

praca biurowa
fot. Pixabay.com

Współpraca z agencją zatrudnienia – warunki

Negocjacje z agencją pracy są powszechne. Przecież ten podmiot pobiera prowizję od wynagrodzenia, jakie otrzymuje każdy pracownik. Prowizja jest najczęściej wyliczana procentowo i jest pobierana zarówno od pracodawcy, jak i pracownika. Im mniejsza, tym bardziej opłacalna jest współpraca.

Umowa musi być pisemna i zawierać wszelkie zapisy, które mówią o formalnościach, obowiązkach pracodawcy oraz agencji. Sama agencja musi czuwać nad uczciwością pracodawcy – nadal zdarzają się niestety podmioty, które chcą wykorzystywać pracowników.

kobieta w biurze
fot. Pixabay.com

Dlaczego warto współpracować z agencją?

Zatrudnianie cudzoziemców jest łatwiejsze, jeśli nad formalnościami czuwa agencja pracy. To ona zajmuje się kwestiami rekrutacji, księgowymi, kadrowymi, płacowymi, zaś pracodawca zobowiązany jest jedynie do wypłaty wynagrodzenia. Co ciekawe, niektóre agencje pracy załatwiają nawet nocleg oraz transport do miejsca wykonywania zawodowych obowiązków. Jeśli oferowana jest praca dla Ukraińców, to także agencja pośrednictwa pracy zajmuje się uzyskaniem pozwolenia na pobyt i legalną pracę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Pracodawca ma pewność, że zatrudnienie pracowników zza granicy przebiega zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.

Współpraca z agencją jest elastyczna, a pracownicy są dobierani na konkretne stanowisko wedle ich kompetencji i kwalifikacji, jeśli takowe są potrzebne. Dzięki temu pracodawca ma gwarancję, iż zyskuje tylko tych pracowników, którzy rzeczywiście potrafią realizować wskazane obowiązki zawodowe. Nie traci czasu ani pieniędzy.

Kiedy najbardziej opłaca się współpraca z agencją pracy?

Z agencją pracy współpracować mogą wszyscy potencjalni pracownicy, bez względu na rodzaj wykształcenia, doświadczenia czy preferencji dotyczących zatrudnienia. Oczywiście, patrząc na pracodawców, istnieje taka sama reguła, ale trzeba podkreślić, że najczęściej jest to określona grupa firm. Z usług agencji najczęściej korzystają przedsiębiorstwa, którym nie opłaca się zatrudniać na etat, a praca tymczasowa na konkretne zlecenia jest najbardziej opłacalną formą pozyskiwania pracowników. To też te firmy, które w krótkim czasie muszą zatrudnić znaczną liczbę pracowników – praca sezonowa jest tego doskonałym przykładem.

Co ciekawe, wynajem pracowników poprzez agencje pracy odbywa się coraz częściej, uwzględniając fachowców i konkretnych specjalistów, na przykład do pojedynczych zleceń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here