zarowki
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że według badań naukowych, wypalenie zawodowe pojawia się średnio po 3 latach pracy na tym samym stanowisku? To krótki czas, biorąc pod uwagę, że przeciętny pracownik zostaje zatrudniony w tym samym miejscu pracy znacznie dłużej. Czym jest wypalenie zawodowe, jak je rozpoznać i zwalczyć? Szczegółowe informacje podajemy poniżej.

Wypalenie zawodowe – co to jest?

O wypaleniu zawodowym można mówić wtedy, gdy pracownik wykazuje obniżoną motywację i zaangażowanie w pracy, co skutkuje jego zmniejszoną wydolnością. Okazuje się jednak, że bardzo trudno rozpoznać syndromy wypalenia zawodowego, a sama niechęć do wykonywania zawodowych obowiązków jeszcze nie może świadczyć o występowaniu tego zjawiska u pracownika.

Co ważne, wypalenie zawodowe dotyka nawet 80% pracowników, ale tylko w nielicznych przypadkach jest prawidłowo diagnozowane. To jednak istotne, by nie bagatelizować objawów, które mogą o tym zjawisku świadczyć. Warto zdać sobie sprawę, że wypalenie zawodowe w skrajnych przypadkach prowadzi do depresji, a nawet myśli samobójczych. Warto spojrzeć na ten syndrom nie tylko z perspektywy korzyści wykonywania zawodowych obowiązków dla pracodawcy, ale przede wszystkim na aspekt psychologiczny zatrudnionego.

zmeczona kobieta w pracy
fot. Pixabay.com

Wypalenie zawodowe – objawy

Wypalenie zawodowe nie musi ujawniać się od razu, nierzadko objawy nie są też nasilone, przez co trudno je rozpoznać i odpowiednio zakwalifikować. Pracownik rzeczywiście wykazuje niechęć do pracy, ma obniżone samopoczucie, szybciej ulega presji czasu i stresu. Nie jest zmotywowany i zaangażowany, czynności zawodowe wykonuje mechanicznie, nie lubi pracy zespołowej ani brania udziału w spotkaniach i wyjazdach integracyjnych. Wypalenie zawodowe prowadzi do obniżonej koncentracji i zaburzeń procesów pamięci. Dochodzi do braku skupienia zatrudnionego, przez co ten osiąga gorsze wyniki w pracy.

Co ważne, wypalenie zawodowe może przyczyniać się do występowania objawów fizycznych, jak przewlekłe bóle głowy, bezsenność, bóle mięśniowe, a nawet zawroty głowy, nudności, kołatanie serca, problemy żołądkowe. Nie ma wątpliwości, że jest to zjawisko negatywne, z którym należy natychmiast walczyć.

Wypalenie zawodowe – leczenie

Wydawałoby się, że wystarczy zmiana miejsca zatrudnienia, by wypalenie zawodowe minęło. Rzeczywiście, okazuje się, że pracownicy tymczasowi, którym zatrudnienie na zlecenia znajduje agencja pośrednictwa pracy, znacznie rzadziej doświadczają niechęci do pracy. To dlatego, że ta nie jest monotonna, wręcz zawsze rozwojowa. Warto więc wysyłać CV do pracodawców przynajmniej raz na kilka lat.

Ponieważ wypalenie zawodowe pojawia się jako efekt niezgodnych z potrzebami pracownika warunków zatrudniania, wymagania pracowników muszą być jasno określone, a stanowisko pracy dobrze dopasowane. Zadowolenie i satysfakcja z pracy, możliwość rozwoju i zdobywania kolejnych kwalifikacji, to klucz do sukcesu.

Pamiętajmy również, że przyczyną wypalenia zawodowego może być nieodpowiedni system zarządzania albo wręcz mobbing w miejscu pracy. Tym bardziej należy szukać pracy u innych pracodawców.

Samo szukanie pracy czy krótki odpoczynek nie zawsze wystarczy, by nabrać sił i zniwelować wypalenie zawodowe. Najczęściej konieczna jest terapia. Warto także podjąć kroki w kierunku rozwoju zawodowego, świetnie sprawdzają się szkolenia zawodowe i kursy.

notatki w pracy
fot. Pixabay.com

Wypalenie zawodowe – jak zapobiegać?

Okazuje się, że wypalenie zawodowe może nie wystąpić wcale. Konieczne jest odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy. Zatrudnienie ma być zgodne z kwalifikacjami i kompetencjami kandydata, ma wiązać się z jego zainteresowaniami i preferencjami zawodowymi. Na rynku pracy funkcjonują przecież pracownicy, którzy dobrze czują się na stanowiskach samodzielnych, inni zaś wolą pracę zespołową. Korzystne są też dobre warunki zatrudnienia i właściwa atmosfera w pracy. Nie bez znaczenia jest też system zarządzania personelem. Dzisiaj kładzie się duży nacisk na spełnianie potrzeb pracowników, dzięki czemu są oni znacznie bardziej wydajni, zaangażowani i lojalni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szukać pracy?
Następny artykułJak napisać CV?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here