karty kredytowe
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że każdy dorosły Polak przynajmniej raz w życiu spłaca chociaż jeden kredyt gotówkowy? Okazuje się, że zobowiązania bankowe są niezwykle popularne, a same banki uznają nas za w pełni wiarygodnych i wypłacalnych kredytobiorców. Najczęściej zaciągany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Pamiętajmy jednak, że łatwy dostęp do dodatkowych środków sprawia, iż niejeden Polak szybko wpada w tzw. pętlę zadłużenia i konieczne jest wdrożenie procesu oddłużania. Jedną ze skutecznych form jest konsolidacja kredytów. Dowiedz się więcej.

Co to jest konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny, to nic innego jak połączenie wskazanych przez klienta banków zobowiązań. Konsolidacji podlegać mogą kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, ale też kredyty na samochód, kredyty odnawialne czy limity kart kredytowych. Pamiętajmy jednak, że połączeniu przez instytucję bankową ulegać mogą jedynie zobowiązania kredytowe. Jeśli dłużnik posiada chwilówki, te mogą być skonsolidowane, ale przez firmę pożyczkową.

karty kredytowe
fot. Pixabay.com

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Skuteczne oddłużanie przy wykorzystaniu kredytów konsolidacyjnych, jest niezwykle proste w przeprowadzeniu. Kredytobiorca zgłasza się do konkretnego banku i wypełnia wniosek o kredyt konsolidacyjny. W nim uwzględnia zobowiązania, w ramach których ma nastąpić wcześniejsza spłata kredytów. Bank reguluje należności wobec wskazanych instytucji i ustanawia jeden, połączony kredyt. Od tego momentu kredytobiorca spłaca tylko jedną ratę, w jednym, wyznaczonym terminie.

Co istotne, kredyt konsolidacyjny zostanie udzielony tylko wtedy, gdy kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że takie sposób na oddłużanie najlepiej zastosować jeszcze przed wygenerowaniem dużych zaległości. Klient musi posiadać też wystarczający dochód, który pozwoli mu zachować płynność finansową pomimo regulowania comiesięcznych rat. Osoby, na których ciąży egzekucja komornicza czy osoby bezrobotne, raczej nie mają szans na kredyt konsolidacyjny.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Uznaje się, że konsolidacja kredytowa jest jednym z najlepszych sposobów na oddłużanie. To dlatego, że nowy bank spłaca zobowiązania, z którymi nie radzi sobie klient. Jeden, połączony kredyt jest udzielany na znacznie lepszych warunkach. Najczęściej wydłużony zostaje czas spłaty, taki kredyt charakteryzuje się też niższym oprocentowaniem. Finalnie, comiesięczne raty stają się niższe, przez co kredytobiorca może nawet generować oszczędności.

Co więcej, niższe raty sprawiają, że kredytobiorca odzyskuje płynność finansową oraz zdolność kredytową, może więc dobrać dodatkowe środki, jeśli takich potrzebuje. Najczęściej jest to kredyt gotówkowy na dowolny cel, więc bank zupełnie nie ingeruje w to, na co przeznacza środki klient.

Trzeba też uwzględnić, że jeden kredyt daje ogromny komfort kredytobiorcy. Od teraz musi pamiętać o spłacie jedynie jednej raty, co znacznie ułatwia zarządzanie comiesięcznym budżetem.

monety w sloiku
fot. Pixabay.com

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Okazuje się, że każdy kredyt konsolidacyjny jest inny. Banki realizują przecież indywidualną politykę kredytową, zgodnie z którą wyznaczają warunki współpracy. Pod uwagę zawsze warto brać aktualną sytuację na rynku usług kredytowych, jak również potrzeby, oczekiwania i możliwości spłaty klienta.

Zanim rozpocznie się skuteczne oddłużanie, należy porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert i dobrać tę „szytą na miarę”. W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytowy, które zestawia najważniejsze parametry różnych kredytów. Kolejne narzędzie to kalkulator kredytów, który oszacuje całkowite koszty, jakie poniesie kredytobiorca w związku ze współpracą z nowym bankiem.

Pamiętajmy, że opłacalny kredyt konsolidacyjny to ten, który generuje niższe koszty, aniżeli zobowiązanie regulowane na dotychczasowych warunkach.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here